Archie je tříapůlroční, šestadvacetikilogramová psí slečna plemene belgického ovčáka – malinois. Fago, to je zkušený, čtyřicet pět kilogramů vážící, osmiletý policejní matador, německý ovčák.

Se svými pány, strážníky Městské policie v Kutné Hoře, se zúčastnili závodu v Litvínově. Soutěž to byla poněkud zvláštní, na rozdíl od sportovních klání, kde je vše od začátku jasně dané. Litvínovské měření sil zaměřilo na praxi.

„Rozdíl mezi sportovním závodem a takovým, jako se konal tentokrát v Litvínově, je hlavně v tom, že nevíme, co nás čeká. Pořadatelé připraví speciální překážky, které naprosto odpovídají skutečným podmínkám při výkonu služby,“ vysvětlil Luděk Červinka, který soutěžil s Archie.

Soutěž odstartovala za účasti šesti družstev, kromě Kutné Hory a dvou týmů pořádajícího Litvínova se účastnily kolektivy Policie České republiky z Kadaně a Ústí nad Labem.

Archie zářila v kontrolním výkonu, kdy proti psu vyrazí ozbrojený figurant. Její „zastavovací výkon“ si zasloužil uznání vrchního rozhodčího. V této části soutěže nenašla konkurenci. V klání poslušnosti si na své zase přišel zkušený borec Fago. Bez zaváhání si i v důstojném věku osmi let došel pro čtvrté místo.

„Kolega Červinka ještě navíc skončil čtvrtý celkově, což je vzhledem k tomu, že jsme se závodů naposledy zúčastnili před hezkou řádkou let, velice solidní úspěch,“ shrnul Fagův majitel Tomáš Vavák.