Můj syn je v osmé třídě. Prošel si rodinným rozvratem a já mám o něj veliké obavy. I když jsem přesvědčená, že dělám maximum, mám dojem, že se mi můj vliv na něj vymyká z ruky. Začal se mnou bojovat, po každém pobytu u otce je jeho chování horší. Neumím si představit, že bychom šli spolu na radu k psychologovi. Poradíte mi?
Poradit, jak řešit konflikty, je těžké, ale základ je komunikovat mezi sebou a v případě, že to nejde, najít kompromis a navštívit poradnu soukromého psychologa, terapeuta. Velkou roli zde může hrát role třídního učitele ve škole, popřípadě výchovného poradce, kteří vám mohou také pomoci. Někdy se podaří si s dítětem rozebrat situaci, ale je fakt, že do osmnáctého roku věku za syna zodpovídáte. Vysvětlete mu, co vás trápí a hlavně se snažte s otcem také toto probrat a hledat řešení.

Jsou dnešní prvňáci na vyšší inteligenční úrovni? Jestli ano, čím to je?
Záleží na tom, jak jsou stavěné normy pro vzdělávání ve společnosti, ale pozitivně se zde projevuje odlišnost vzdělávacích programů, menší svázanost s přísnými pravidly. Já osobně jako negativní vnímám to, že už prvňáčci tráví hodně času před televizní obrazovkou nebo u počítačových her. Toto se projevuje u komunikace ve škole s vrstevníky, ale i v rodině.

Dnešní děti mi přijdou hrozně drzé a dovolují si to, na co jsme my v jejich letech nedokázali ani pomyslet. Je to výchovou rodičů nebo čím?
Základ je daný v rodině, stanovení hodnot odměn a trestů, stanovení určitých hranic a pravidel, která mají být dodržována. Totéž platí pro školu a sociální prostředí.

Myslíte si, že mají na děti škodlivý vliv násilné pořady v televizi a počítačové hry? Že jsou pak agresivnější? Nebylo by lepší jim takové věci raději zakazovat?
Zákazem se nic nevyřeší, ale bohužel je různými výzkumy prokázáno, že prezentace násilí formou her, ale i filmů se projevuje také u nás.

S jakými problémy za vámi lidé chodí nejčastěji?
Jsou to především vzdělávací problémy, neprospěch dětí ve škole a nezvládání požadavků školy, což je celoroční práce. V zimním období je to provádění diagnostiky se zaměřením na volbu povolání a volbu střední školy či učiliště. Toto je určeno pro žáky devátých, popřípadě osmých tříd. Jedná se o pomoc při rozhodování nejenom pro žáky, ale i rodiče. Tato služba je využívána stále častěji. Návštěvy žáků každým rokem stoupají. Období března až června zabezpečujeme přednostně vyšetření se zaměřením na školní zralost, a to především pro rodiče dětí, kteří uvažují o odkladu školní docházky pro své dítě. Je nutné, aby si rodiče uvědomili, že mají zákonnou povinnost přihlásit dítě k povinné školní docházce mezi 15. lednem a 15. únorem kalendářního roku, v němž by dítě mělo zahájit povinnou školní docházku. Jedná se o volbu takzvané spádové školy. V průběhu roku se poskytují další služby pro děti mladšího a staršího školního věku, popřípadě pro střední školy. Součástí naší práce kromě diag〜nostiky je přednášková a lektorská činnost, jsme konzultanty pro různé problematiky týkající se školství. Součástí je též práce s výchovnými poradci základních a středních škol a následně s metodiky prevence, kteří mají své úkoly a povinnosti stanovené vzdělávacími plány jednotlivých škol. Spolupracujeme s dalšími zařízeními, jako je Policie ČR, městská policie, městský úřad, dětské domovy, K-centra atd.

Mám syna v osmé třídě. Od první třídy mě učitelky upozorňovaly, že syn má svůj svět, občas neví, co se děje, je zahleděný. Navštívila jsem s ním asi ve třetí třídě psychologa, ale nezjistil nic. Řekla jsem si, že je prostě takový, ale zaslechla jsem, že by mohlo jít o částečný autismus. Je to možné? Jak se to dá poznat?
Bylo by vhodné opakovaně navštívit odborné pracoviště Pedagogicko-psychologické poradny Středočeského kraje (PPPSK) a provést komplexní vyšetření chlapce, které je možné zaměřit i na poruchu autistického spektra. PPPSK je zřízena Krajským úřadem v Praze, ředitelství se nalézá v Kolíně.

Jak dlouho se věnujete své profesi? Naplňuje vás nebo spíš vyčerpává?
Své profesi se věnuji čtrnáct let, z toho jedenáct let přímo v PPPSK. Určitě mě vyčerpává, ale zároveň i naplňuje, a proto ještě neuvažuji o změně profese.

Předepisuje se ještě u nás lék Ritalin? Slyšel jsem, že děti, které ho v mládí užívaly, mají v dospívání sklony k užívání drog, je to pravda?
Bohužel, toto je otázka pro klinického psychologa nebo psychiatra, kteří mohou léky předepisovat. V oblasti školství není toto stanoveno.

Odlišuje se nějak chování dětí dnes a třeba před deseti lety?
Určitě. Jsou otevřenější, průbojnější a někdy mají problémy dodržovat stanovená pravidla.