„Kutnohorský útvar má tu čest velet celému záchrannému odřadu Armády České republiky,“ řekl našemu Deníku včera přímo z východních Čech Michal Tivodar, velitel mise a celé kutnohorské vojenské základny.

Česká armáda nasadila stovku mužů, z toho 61 je přímo z Kutné Hory. Mají na starosti například ženijní práce či přípravu na dekontaminaci hal, v nichž se chová drůbež. „Likvidujeme i kontaminované podestýlky,“ podotkl Tivodar.

Jejich práci už stačil pochválit i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. „Vyjádřil maximální spokojenost,“ řekl Michal Tivodar. Podle jeho odhadu se vojáci zdrží na bojišti se zákeřným virem H5N1 zřejmě do úterka.

Probdělou noc na pátek strávilo u Chocně i osm kutnohorských hasičů v čele s Petrem Dolejším. Společně s dalšími čtrnácti muži z Nymburska a Kolínska byli členy odřadu, který byl na místo nákazy povolán. V pátek ráno je pak vystřídali kolegové z Moravskoslezského kraje.

„Vyklízeli jsme haly v Kosoříně. Několik hodin fyzické práce,“ oddychl si Petr Dolejší. Hasiči pracovali v nejvyšším stupni ochrany. „Oblékli jsme neprodyšné kombinézy na jedno použití, které se po zásahu spalují. Nezbytností byly i holínky, dýchací maska, chirurgické rukavice, na které se navlékají ještě rukavice gumové. Vše je utěsněno speciální páskou, abychom byli dokonale chráněni,“ popsal Petr Dolejší.
A nehrozí, že by záchranáři přivezli nákazu na Kutnohorsko? „Pokud dodrželi všechny předpisy, nehrozí to,“ uvedla hygienička Zdeňka Jágrová.