Nastal čas splacení dluhu

Před deseti lety odstartoval fond podpory bydlení i v Uhlířských Janovicích. „Ministerstvo financí nám poskytlo milion a půl na deset let,“ upřesnil uhlířskojanovický tajemník Václav Marhan s tím, že peníze byly určeny na opravy obytných budov a staveb.

Peníze seve fondu otáčejí

Prostředky fondu přiděluje na základě žádosti svým souhlasem zastupitelstvo právnickým a fyzickým osobám, které mají na území měst trvalé bydliště nebo sídlo. „Půjčky jsou na čtyřprocentní úrok s dobou splatnosti osm let,“ přiblížil Václav Marhan. Za stotisícovou částku tak za rok zaplatí o čtyři tisíce navíc. Žádosti mohou uhlířskojanovičtí občané odevzdat na městském úřadě do 30. března.

V Čáslavi měli převis zájemců

„Letos rozdělujeme částku milion šest set tisíc korun,“ uvedl místostarosta Jaromír Strnad. Zaznamenali požadavky občanů na milion devět set tisíc korun. „Museli jsme to pokrátit, aby vyšlo na všechny žadatele,“ vysvětlil s tím, že tyto peníze jsou určeny pouze pro fyzické osoby, popřípadě družstva vlastníků. „Třímilionovou půjčku od státu jsme už vrátili a teď ty půjčky dáváme z vlastních zdrojů,“ upřesnil.

Rozdělují tisíce podle plnosti fondu

Sedm milionů poskytne v půjčkách také kutnohorská radnice. Konkrétní částky se odvíjí od naplněnosti fondu a počtu žádostí. Podle slov tajemníka úřadu Tomáše Hobla za celých deset let fungování tohoto systému neměli problém se splácením dlužné částky od občanů města.