Blízko nákupu radaru za více než půl milionu korun jsou tak například v Čáslavi. Strážníci městské policie by ho mohli začít používat do tří týdnů. „Podepsali jsme smlouvu o dodání. Tento krok jsme dlouho zvažovali, protože nejsme zastánci takového způsobu řešení, ale vzhledem k tomu, že někteří řidiči jezdí, lidově řečeno, jako prasata, tak nám nic jiného nezbývá,“ sdělil jménem rady města čáslavský místostarosta Jaromír Strnad.

Jisté zkušenosti by Čáslavští mohli načerpat od sousedů v Kutné Hoře, kde mají radar k dispozici zhruba dva roky. O své postřehy se podělil velitel městské policie Oldřich Kubový.

Jak se radar městu vyplácí?
Nejde o to, aby se vyplácel, ale jde o to, aby řidiče umravnil, chovali se v souladu se zákonem a nedocházelo tak často k dopravním nehodám.

Pozorujete na chování motoristů změny k lepšímu?
Situace ohledně radaru určitě vešla ve známost. Neříkám, že je situace dobrá, ale hodně se zlepšila.

Jak často je radar strážníky městské policie využíván?
Snažíme se každý den měřit hodinku nebo dvě, ale ne vždy je na to čas. Třeba se kolikrát stalo, že jsme si zařízení u silnice připravili a vzápětí došlo k případu, který jsme museli upřednostnit.

Máte vytipované lokality, kam nejčastěji jezdíte?
Především si vybíráme místa, kde je možné naměřené vozidlo odstavit, abychom nebránili plynulosti silničního provozu.

Jak vysoké dáváte pokuty?
Je to stejné jako u státních policistů. Pokud řidič překročí povolenou rychlost v obci o méně než dvacet kilometrů za hodinu, dostane pokutu ve výši tisíc korun, pokud více než dvacet kilometrů za hodinu, musí zaplatit dva a půl tisíce korun, a při ještě větším prohřešku následuje správní řízení.

Některé obce si mohly nasmlouvat možnost, že by k nim městští strážníci jezdili měřit rychlost…
Využily to zatím Miskovice, Suchdol, Nové Dvory, Církvice a Malešov.