Regionální filmové kanceláře vznikají po celé zemi 
v reakci na skutečnost, že se vláda rozhodla podpořit filmový průmysl formou podpory filmování v Česku. „Filmařina je zajímavý byznys a navíc 
v posledních letech zahraničních filmařů ubývá. Jedním 
z těch kroků je vytvoření sítě kanceláří," doplnil starosta.

Iniciativy se v Kutné Hoře ujala průvodcovská služba, která se zároveň bude o kancelář starat.

Instituce by měla fungovat tak, že Česká filmová komise bude produkcím předávat kontakt na ni a kancelář pak coby „styčný důstojník" pro produkci pomůže vytipovat ideální lokace pro natáčení a posléze i dojednat s místními podnikateli oboustranně výhodné podmínky spolupráce s filmaři.
Zároveň bude personál kanceláře s produkcemi, které se rozhodnou v Kutné Hoře natáčet, dojednávat možnost využití snímků z natáčení i filmů pro potřeby propagace města.

Samotný pronájem prostor, ať už ve správě města Kutné Hory či soukromých objektů, si bude produkce dojednávat a hradit sama. Cílem kanceláře tak bude usnadnit produkci veškerá jednání v Kutné Hoře.
Podle slov starosty vedení města nechce, aby se v Kutné Hoře zásadním skokem filmování rozvíjelo. Záměrem je udržet aspoň takovou míru, jaká je teď. „Je zde sice určité nepohodlí občanů, které způsobují dopravní uzavírky 
v době natáčení, ale na druhé straně jsou nejen finance z poplatků za filmování, které jsou v řádu statisíců, ale hlavně velký efekt propagace," řekl Ivo Šanc. „Objeví-li se Kutná Hora ve filmu, má to dopad na cestovní ruch," připomněl.

V minulosti se Kutná Hora objevila v mnoha filmech i seriálech jak z české, tak i ze zahraniční produkce. Panoráma Kutné Hory je k vidění například ve snímku Aféra s náhrdelníkem s oscarovými herci Hilary Swank a Adrienem Brodym, kdy se lokalita u chrámu sv. Barbory a jezuitské koleje změnila ve francouzskou metropoli v době vlády Ludvíka XVI. Královskou procházku si zase oblíbili filmaři BBC, kteří tam vytvořili prostředí francouzského venkova v době revoluce pro minisérii Červený Bedrník. Kutnohorská zákoutí ale byla k vidění i ve filmu s Owenem Wilsonem a Jackiem Chanem – Rytíři ze Šanghaje nebo Bídníci s Liamem Neeson.

Na Kutnou Horu nezanevřela ale ani česká produkce 
a pravidelně jejích ulic využívá. Například v roce 2011 se zde natáčela pohádka Víta Karase O pokladech. O zatím posledním natáčení se postarala Česká televize, která minulý týden v České ulici natáčela nový seriál První republika.

Jestli se bude něco natáčet v Kutné Hoře do konce tohoto roku je zatím ve hvězdách. Aktuálně se totiž řeší aktualizace ceníku pronájmu interiérů a exteriérů Kutné Hory, který bude regionální filmová kancelář využívat při oslovování filmových a televizních produkcí.

Česká filmová komise má ale již teď k dispozici speciální fotobanku s lokacemi v Kutné Hoře, rozdělenou dle „žánrů". Tuto fotobanku navíc bude regionální filmová kancelář pravidelně doplňovat a rozšiřovat.