Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchodní společnost dlohodobě ztrátu kutnohorské nemocnice dotovat nebude

KUTNÁ HORA - Provozování nemocnice se od 1. listopadu ujme soukromá pražská společnost Medistyl–Pharma. Její zástupci nyní začnou působit na tomto pracovišti a zjišťovat přesný stav v tomto zařízení. Už teď se s námi podělil o své vize majitel společnosti Jaroslav Řehák a prokurista Radek Chmelík.

13.10.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav Řehák.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Jaké máte záměry v Kutné Hoře?

Kutná Hora patří mezi ty dvousetmilionové nemocnice, co se týká ročního obratu. Takové zařízení jsem již vlastnil v Plzni. Ty zkušenosti jsou téměř identické.

Z kutnohorské nemocnice se musí do roka, roka a půl stát prosperibilní zařízení, pokud se věci budou dělat tak, jak se dělat mají a v platných relacích, které pojišťovna hradí.

Jak se vypořádáte s více než dvoumilionovou měsíční dotací, kterou zařízení dosud potřebovalo?

Nesouhlasím s tím, že nemocnice, aby mohla existovat potřebuje měsíčně dva a půl milionu na dotace. Teď je potřebuje, protože je to pro ně příjemné, říci starosto dej. Lépe se to dělá, když se nemusí šetřit než když se šetřit musí.

 

Jak by měl fungovat nadační fond vsouvislosti shospodařením nemocnice?

Chmelík: Je to záležitost, kterou jsme nabídli. Není řečeno, že se musí zřizovat. Máme stím dobré zkušenosti. Jsme připraveni do něj vkládat určitou část prostředků, procento ze zisků. Je otevřen všem subjektům, nejen městu Kutná Hora. Je to dobrovolná záležitost, která je otevřená i soukromým subjektům. Peníze do něj vložené budou účelově vynaložené.

Řehák: Majoritu by tam mělo město. Oni budou rozhodovat, kam se ty peníze dají.

Očekáváte tedy omezení té méně lukrativní péče?

Nejsem v této chvíli zodpovědný říci, jestli se něco bude omezovat a jak. Základní věc je co nejrychleji dosáhnout souladu mezi příjmy a výdaji. Nevím, zdali se plýtvá, zda jsou nasmlouvány věci, tak jak by být měly. O tom bychom si mohli konkrétněji pohovořit za měsíc.

 

Jak vidíte výhledově zachování porodnice a gynekologie?

Řehák: Toto jsme prožívali i vNymburce, kde měli těch porodů ještě více. Souvisí to i sdemografickým vývojem, o který je nutné se opřít. Budeme bojovat o svoji práci. Máme snahu, aby ta nemocnice toho dělala, co nejvíce. Ten provoz jedeme na svoje riziko, za svoje peníze.

 

Často se vsouvislosti skutnohorskou nemocnicí a propadem vhospodaření mluvilo o nedostatečných úhradách od pojišťoven. Má tento systém takový vliv?

Chmelík: Vsoučasném úhradovém systému, kdy pojišťovna proplácí paušál, tak se musíte pohybovat vrozsahu devadesát až sto tři procent péče, kterou jste poskytovali vpředchozím referenčním období. Toto dostáváte od pojišťoven proplaceno.

Tady je problém nemocnic podobného typu, které jsou vrámci počítačového vybavení dlouhodobě podfinancované. Jakákoli chyba ve směru na pojišťovnu vám ty dávky vrací a deformuje se tím ten paušál. Chceme začít tím, že budeme mít ty dávky vpořádku. VNymburce, kde jsem působil, se to podařilo během dvou měsíců. Chybovost se snížila. Ty peníze dostanete, pokud máte tu dávku vpořádku.

Každý nový výkon a tato nemocnice má řadu těch, co nemá správně nasmlouvané, je třeba najít ten prostor, skulinu. Neříkám, že to bude proces jednoduchý a krátký.

Jaké budou tedy zásadní kroky, které hodláte podniknout?

Chmelík: První investice půjdou do informačního systému.

Řehák: Budeme jednat s ministerstvem a pojišťovnami o oddělení gynpor a s tím související péče o miminka.

Vždy existuje alternativa, že se společnosti nepovede. Co bude pak s nemocnicí dál?

Znova by muselo město všechno nasmlouvat. Za námi by zůstaly dluhy.

Jak vnímáte ten fakt, že tady na ploše několika desítek kilometrů působí tři nemocnice?

Bereme to jako fakt, se kterým se musíme vyrovnat. Ten prostor pro kutnohorskou nemocnici tu jednoznačně je. V tom systému úhrad na sebe žádná nemocnice nemůže vzít tu starost o celý region, protože na to prostě nebude mít peníze.

Vnímám to pozitivně. Je tu konkurence, kdo bude lepší, tak toho bude mít více. Čáslav se relativně dobře profiluje. Myslím, že Kutná Hora si bude muset najít ten svůj prostor. Budeme ji chtít zviditelnit.

Počítám s podporou čáslavské nemocnice v nemocničním informačním systému, tam jsou daleko. I Kutnohorští budou muset vyrazit někam na zkušenou. Rozhodně to nevnímám jako nenávist.

13.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku ve středu od 18 hodin odpovídal online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

Zruč nad Sázavou - Základní škola ve Zruči nad Sázavou zahájila ve spolupráci s organizací Život 90 pro seniory pokračovací kurz práce na počítači. Přihlásilo se deset zájemců. 

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Okresní fotbalové výsledky mládeže: kontumace utkání mladších žáků

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Tradiční výsledkový servis mládežnické kopané z uplynulého víkendu. Nechybí ani střelci branek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení