„Když Bedřich Smetana klepal na základní kámen Národního divadla v květnu roku 1868, tak tady v Čáslavi už probíhaly dokončovací práce,“ řekla na úvod Eva Albrechtová. Ředitelkou divadla je od roku 1991. Tenkrát bylo ještě na podlaze divadla zelené linoleum a sedadla s červenou koženkou. Za jejího působení se však mnohé změnilo a změní.

Máte v plánu velkou rekonstrukci divadla, v jaké fázi je projekt nyní?

Před dokončením. Studie je hotova od loňského roku, a nyní se dopracovává projekt na rekonstrukci od architektonické kanceláře Burian a Křivinka v Brně. Kdyby se městu Čáslav podařilo dosáhnout na evropskou dotaci, mohli bychom v příštím roce asi od září začít s opravou. Jedná se vlastně o největší opravu divadla za posledních devadesát let. Projekt je za sedmdesát milionů korun. Nejcennější, co na Dusíkově divadle je, tedy divadelní sál, jeviště a fasáda z fronty Dusíkovy ulice, zůstane zachováno. Měly by se tedy rekonstruovat přilehlé části, tedy foyer, sociální zázemí, zázemí pro diváky a také malá divadelní scéna.

Na co všechno se mohou diváci těšit tady u vás v divadle v první polovině sezony, tedy od září do ledna?
Do čáslavského divadla bych ráda pozvala diváky na výstavy, představení pro děti, autorské čtení, cestovatelské besedy, klasická představení a také na koncerty.

Dílo představí bratr Miloše Formana

Kdo u vás v divadle bude vystavovat?

Začneme výstavou Radky Folprechtové, která v Čáslavi vystavuje poprvé. Díla budou moci diváci vidět ve foyer divadla. Výstavu pořádáme u příležitosti autorského čtení Michala Viewegha, který zde bude číst ze své knihy Povídky o lásce, která vyjde v říjnu letošního roku. Paní Folprechtová již ilustrovala jednu z dřívějších knih spisovatele. V říjnu a v listopadu se moc těšíme na výstavu Petra Nikla. V prosinci a v lednu bude mít výstavu v rámci nedožitých devadesátých narozenin čáslavský rodák, akademický malíř Pavel Forman, bratr režiséra Miloše Formana.

Na co mohou být zvědaví ti nejmenší diváci?

Dětského diváka jistě potěšíme Františkem a Majdou na cestách, pohádkou O Kubovi, Tajemstvím lesní tůně a také představením brněnského divadla Nosáčkova dobrodružství. Pro všechny typy škol, počínaje mateřskými, přes základní až po střední, máme v dramaturgickém plánu ať už divadelní nebo filmové projekce, které si kantoři ještě před začátkem školního roku vybírají.

Vystoupí řada známých jmen

Program pro dospělé je jistě bohatý. Jaká představení jste zařadili?

Co se týká programu pro dospělé, tam začínáme právě autorským čtením Michala Viewegha. Pokračujeme titulem Vše o mužích pražského Studia DVA, kde vystoupí Maroš Kramár, Filip Blažek a Michal Slaný. V představení Drobečky z perníku uvidíme výbornou Simonu Stašovou. Ráda bych také připomněla titul Jeffreymu je šoufl s Oldřichem Kaiserem v hlavní roli. Dále pozveme na komedii Kdo je tady ředitel. Jako bonbónek jsme zařadili České nebe.

Lemberk potkal krokodýly

Jaké země navštíví diváci při cestovatelských besedách?

Poznají Ekvádor a Galapágy spolu s přednášejícím Karlem Wolfem. Kateřina a Miloš Motani nás zavedou do Ameriky. Pořad je nazvaný Amerika inkognita. S Renátou Lorišovou se pojedeme podívat na kole do Litvy. Od Vladimíra Lemberka uslyšíme o barevné Madeiře. Jak potkal krokodýly v Africe, na Floridě a na Kostarice bude vyprávět cestovatel Václav Šilha. Řekla bych, že besed o cestování je u vás v programu opravdu velké množství.

Proč je takhle často zařazujete do programu?
Besedy jsou tady v Čáslavi poměrně populární. Veřejnost na ně chodí. Součástí přednášek jsou vyprávění cestovatelů s diváky, což je obohacující pro obě strany.

Do Čáslavi přijede Eva a Vašek

Které hvězdy budou koncertovat právě u vás v divadle?

Profesionální hudební show Abba World Revival představí soubor složený z profesionálních hudebníků. Pozvání přijal také Josef Fousek, Spirituál Kvintet, Petra Janů se skupinou Golem a také Eva s Vaškem.

O předplatné je slušný zájem

Jak se zatím prodávají lístky na představení v předprodeji, a kde je lze všude zakoupit?

Vstupenky je možné koupit nejen u nás v divadle, ale i v infocentru na čáslavském náměstí. Otevírací doba v infocentru je od pondělí do soboty od 8.30 do 11.30 a od 12 do 16.30 hodin. Předplatné na sezónu vypadá velmi slibně, co se týká diváckého zájmu. Zatím si nemůžeme stěžovat. V našem programu jsou takové tituly, na které se diváci v Praze nedostanou. Je tedy naprosto běžné, že nám sem jezdí i pražská klientela. Například představení divadla Ungelt a divadla Járy Cimrmana.