VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matějů: Filmy s policejní tematikou jsou pohádky

Kutná Hora - Seriál o policistech z kutnohorského dopravního inspektorátu je u konce. Na stránkách Kutnohorského deníku postupně vyšlo pět dílů a celkem jsme představili deset dopravních policistů. Na závěr jsme oslovili ředitelku kutnohorské policie Blanku Matějů.

22.5.2010 1
SDÍLEJ:

Blanka Matějů.Foto: Vendulka Hanzlová

Co si myslíte o bodovém systému?
Měl by být přísnější. Dvanáct bodů je pro některé řidiče dost málo, protože skutečně porušují zákon o silničním provozu. Na Kutnohorsku jsou řidiči, kteří už jsou takzvaně vybodováni. To znamená, že jim příslušný úřad posílá obsílky, že dovršili dvanáct bodů, a z toho jim plynou další povinnosti.

Nemá své oblíbence ani neoblíbence

Jak hodnotíte práci kutnohorského dopravního inspektorátu?
Lidé, kteří tam pracují, odvádějí práci na hodně vysoké úrovni. Povinnosti, které si mají plnit, si plní. Snížil se nám počet dopravních nehod. Klesl i počet zranění při nehodách a počet úmrtí. To jsou však věci, které neovlivníme, byť se snažíme dělat všechno proto, aby o nás občané věděli. Takzvaní dopraváci jsou vidět na křižovatkách, na problémových místech i na přechodech. Snažíme se také potírat alkohol za volantem. Tohle všechno jsou věci, které děláme normálně, průběžně. Děláme věci jako všude jinde, možná v některém měřítku víc.

Patří policisté z místního dopravního inspektorátu k vašim oblíbencům?
Ze svého titulu nemohu mít oblíbence a neoblíbence. Hodnotím všechny policisty i občanské pracovníky, kteří pracují pode mnou, podle vykonané práce.
Jsou lidé dobří a méně dobří, lidé vynikající a méně vynikající. Ty méně dobré se snažíme přesvědčit o tom, aby byli alespoň dobří, aby tu svojí práci vykonávali co nejlépe.

Počet dopraváků je prý dostačující

Jsou podle vás na dopravní policisty kladeny stále vyšší nároky?
Musí mít školení na mezinárodní dopravu, aby mohli zastavovat kamiony s mezinárodní dopravou. Pak také mají další školení zaměřená například na nebezpečný odpad a jiné. Školení jsou a stále se rozšiřují. Policisté se tak musí neustále seznamovat s novotami a také s právními normami s tím souvisejícími. Říkám, že dopravní inspektorát jako celek je specializované pracoviště, které na lidi klade vysoké nároky, na jejich znalosti, dovednosti a vědomosti. Nejsou to jen znalosti, vědomosti a dovednosti, které se teď naučí a celý život je budou používat. Je to stále nové, mění se normy, mění se technika a oni musí jít ruku v ruce s dobou a musí být na tohle všechno připraveni. Jak se říká, musí být o krok dál než ostatní. Počet školení nemusí rok od roku vzrůstat, ale školení bývají delší. Za školení musí získávat certifikáty, jinak by tu činnost nemohli vykonávat.

Musí se účastnit střeleckých prověrek

Je podle vás počet policistů na kutnohorském dopravním inspektorátu dostačující?
Myslím si, že v současné době ano. Změnou právních norem máme i menší počet nehod, které jsou na policii hlášeny. Práci dopraváci dobře zvládají a mají čas ji zvládat.

Mají dopravní policisté nějaké nové vybavení?
Specializované pracoviště musí mít i speciální vybavení, mají silniční laserový rychloměr, mají alkoholtestery Drägery. Ty patří k nejnovějšímu vybavení, kterým disponují.

Loni dostala pokutu za rychlou jízdu

Umíte střílet za jízdy z vozu?
Naštěstí jsem toto nikdy v rámci praxe nepotřebovala. Tak jako každý jiný policista, tak i já se musím zúčastňovat pravidelných střeleb a musím prodělat i takzvané střelecké prověrky.

Použila jste někdy sebeobranu mimo práci?
Ne. Nepotřebovala jsem ji nikdy použít.

Dostala jste někdy pokutu?
Ano. Dostala jsem pokutu za rychlost minulý rok. Chvátala jsem na jednu poradu, jela jsem na poslední chvíli. Praha byla zacpaná a já mám civilní vozidlo. Musím dodržovat pravidla stejně jako ostatní. Jsem hodnocena i ve služebním vozidle jako civilní řidič a jsem za to zrovna tak pokutována, pokud se dopustím nějakého prohřešku.

Máte ráda filmy s policejní tematikou?
Nemám. Zásadně se na ně nedívám. Jsou to pohádky pro dospělé. Skupina lidí si skutečně myslí, že policie pracuje někde lépe, protože vidí vyřešený případ do čtyřiadvaceti hodin. Další skupina si je vědoma toho, že je to jenom film. Já tomu nefandím. Kolikrát jsou tam návody pro potencionální pachatele k páchání trestných činů, jak mají postupovat, jak jednat, na co se mají připravit. Je to pro ně taková kuchařka.

Autor: Irena Brandejská

Místo události:
22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení