VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice za pohřebiště pro domácí mazlíčky by měla získat vhodnou lokalitu

Kutná Hora/ Zvířecí pohřebiště plánovali členové sdružení Denemark v sousedství hřbitova Všech svatých. Jejich záměr na využití této "zarostlé" lokality vhodné právě pro hřbitov domácích mazlíčků však nenašel převahu mezi radními. Na otázky kolem tohoto záměru odpověděl deníku Martin Starý z tohoto sdružení.

2.2.2008
SDÍLEJ:

Martin Starý z občanského sdružení Denemark.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Někdo může mít z tohoto záměru pocit, že se zvířatům věnuje více pozornosti a péče než lidem. Jak se na to díváte?
Měli bychom se k nim chovat jako citlivým živým tvorům s duší.

Proč právě lokalitu u hřbitova Všech svatých vidíte jako vhodnou?

Ty pozemky, které získalo město od arciděkanství v tomto místě, jsou nevyužitelné. Na pozemky je stavební uzávěra z důvodu viničních tratí. Pozemky lze tudíž využít pouze jako sad, vinice nebo klasická orná půda. Jakékoliv stavby nebo komerční využití jsou na pozemcích zakázány. Pietní místo by tak splňovalo ekologické využití pozemků, včetně ochranného pásma hřbitova.
Je to kamenitá půda, kde nedá se nic pěstovat, k čemuž se vyjádřili i zástupci vinařů a sadařů z Kutné Hory.
Navíc na pozemek není kromě úvozové cesty jiný přístup než právě ze hřbitova.
Když se plocha nechá ležet ladem, tak bude zarůstat a bude hrozit, že tam vzniknou černé skládky. Bude to horší, než kdyby se pozemky využilo takto.

Jak se jeví tato lokalita z ekonomické stránky provozování hřbitova pro domácí mazlíčky?

Tady by šlo využít veškerých možností - správce hřbitova, včetně dostupnosti, možnosti parkování či vlastnických poměrů pozemků.
Správu by mohly zajistit Technické služby s.r.o. a hradila by se z poplatků za hrobová místa, voda by mohla být přímo ze hřbitova a byla by tak zdarma. Nemusela by se stavět zeď, pouze část oplocení

Pro toto pohřebiště byly vybrány původně i další lokality. Které?
Bývalá skládka na Karlově a hřbitov u svaté Trojice. Ale tam by byl asi stejný problém. Když se vybuduje hřbitov někde za městem, bude pro staré lidi, kteří využívají tyto hřbitovy nejvíc, nepřístupný – nejezdí tam autobus a oni většinou nevlastní auta.
Zvažovali jsme i umístění u kynologického cvičiště Na rovinách, ale tam by to právě z ekonomického hlediska nebylo vhodné.

Jaké jsou vlastně představy o podobě pohřebiště v záměru vašeho sdružení?
Rozloha šest tisíc metrů čtverečních umožňuje zajistit kapacitu na dvacet let dopředu. Počítá se tam s hroby v geometrických odděleních a zhruba 1,5 metru čtverečního na jeden hrob. K dispozici by měla být voda a bouda na nářadí. Celková plocha by měla být volná, pouze s několika stromy. Hrobové místo by si upravil každý majitel sám.

Kde jsou taková pohřebiště v nejbližším okolí?
Jedno je v Hradci Králové, kde jsme se byli podívat. Tam mají zhruba pět tisíc metrů čtverečních v lese, takže jsou tam hroby umisťovány nepravidelně kvůli kořenům stromů. Je umístěn v dvacetimetrové vzdálenosti od normálních hrobů a oddělený jen ohrazenkou. Za čtyři roky už mají naplněnou kapacitu a musí plochu z důvodu velkého zájmu rozšiřovat.
Ceny mají nižší, tedy v rozsahu pět set až tisíc korun, protože jsou tam Technické služby dotované městem.

Zmiňoval jste poplatky. Jaký byl tedy záměr, co se týká úhrady poplatků?

Záleží na velikosti. Řád by se ještě schvaloval. Počítali jsme u zvířat do pěti kilogramů tisíc korun, do patnácti kilogramů patnáct set korun a do padesáti, což je přípustná hranice, pak dva a půl tisíce korun To zahrnuje vykopání hrobu a deset let služeb (úklid hřbitova, sekání trávy, úklid listí, nutné opravy atd.) Pak by stačilo hřbitov dotovat dvaceti až třiceti tisíci korunami ročně třeba z městského rozpočtu nebo bychom peníze sehnali sponzorsky a bylo by vše soběstačné.

Jak by byla financována případná výstavba pohřebiště zvířat?
Naše sdružení by sehnalo peníze z dotací a od sponzorů a samozřejmě brigádně.

A jak vlastně vypadá takový zvířecí pohřeb?
Nemělo by se pohřbívat zvíře, které zemřelo na nějakou infekční nemoc. Zavolá se správci hřbitova, který vykope v co nejkratší době hrob. Zvíře si pak pohřbí jeho majitelé sami. Na hrobovém místě se udělá rov a majitelé si ho mohou následně sami upravit květinami, náhrobky

Chystáte nějaké další kroky nebo svůj záměr kvůli lokalitě opustíte?
Oficiálně jsme ještě žádné stanovisko jako občanské sdružení od Města nedostali. Vše jsem se dozvěděl z novin a ústně v práci, jako referent Městského úřadu. Po pravdě mě neodsouhlasení zaskočilo – před více jak šesti týdny mi bylo ústně přislíbeno jeho zrealizování i na této lokalitě. Projekty, stanoviska jednotlivých odborů i Stavebního úřadu jsem měl vyjednány. Čekalo se jen na souhlas Rady města. Tímto čtyřměsíční práce padá. Hledat další lokalitu sice můžeme, ale z ekonomického hlediska (jsme tři kluci, kteří chodí do práce a ekologii se věnují spíše o víkendech a ve volném čase) bychom nebyli schopni „utáhnout“ správu hřbitova sami. Na této lokalitě byla a je výhodou blízkost Technických služeb a jejich práce na hřbitově, které by služby zlevnili. Vše mělo být ošetřeno smluvně. Popřemýšlíme a zkusíme za tuto lokalitu ještě zabojovat. Asi peticí u všech milovníků zvířat.

Proč si myslíte, že nebyl váš záměr odsouhlasen?

Vím, nebo spíše tuším. Někteří z radních se bojí odezvy svých voličů, jiní jsou o tomto přesvědčeni ideově. Prý tímto pozdvihujeme zvířata na úroveň lidskou. Já říkám: „A proč ne?“ Vždyť lidé se mnohdy chovají jako zvířata. A bojuje snad někdo za jejich práva, když je tímto rčením vlastně urážíme? Podívejte se kolem nás, co se dnes děje a jak se lidé k sobě chovají. My jsme chtěli dát lidem možnost, aby svým domácím mazlíčkům i po smrti mohli prokázat určitou úctu a poděkování za to, že jim byli bezelstnými a věrnými přáteli, kteří je nezradili. To, jak se rozhodne majitel naložit se zvířetem po jeho smrti, je věcí každého z nich. My jsme jim chtěli jen dát tu „lidštější“ možnost.

Autor: Jitka Koděrová

2.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍK S VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍK ve strojírenské zakázkové výrobě, středisko Hlízov, jednosměnný provoz. Nástup dohodou., Požadujeme organizační schopnosti a fyzickou zdatnost. Jedná se o samostatnou a zodpovědnou práci ve strojírenské zakázkové výrobě, práce na PC, příprava a přeprava dílů ve výrobě, manipulace s těžkými díly. Oprávnění na VZV výhodou., Životopisy zasílejte na mail: jobs@svmetal.cz Informace o firmě naleznete na: www.svmetal.cz. Pracoviště: Sv metal spol. s r. o. p, 285 32 Hlízov. Informace: Zuzana Rážová, +420 495 433 189. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 15 000 Kč Svářeči Svářeči - elektrodou. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme: platný svářečský průkaz - metoda svařování elektrodou, dobrý zdravotní stav., V případě zájmu volejte Po-Pá, 8-16hod. na tel.č.: 608 858 749, pí. Fialová., Místo výkonu práce: Karlov 197, Kutná Hora. Pracoviště: Atlanta world, družstvo p1, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Ljudmyla Fialová, +420 608 858 749. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu s přívěsem , vnitro přepravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Vm trans s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jaroslav Vařečka, +420 737 202 552. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 105 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Mateřská škola močovice, 286 01 Čáslav. Informace: Oldřiška Čepková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Santa Klaus. První vánoční protestsong kapely Vesper.

Vánoční protestsong kapely Vesper: kreslení sobi, vločky a prasklý komín

Jiří Knor

Záchranáři mají po čtvrtroce opět nového šéfa

Sedm koz či urna s ostatky, to všechno se objevilo v evidenci 'Ztrát a nálezů'

Kutná Hora - Ačkoliv je doba neskonale moderní, pořád existuje institut Ztrát a nálezů při městských úřadech. Přestože v jejich evidencích převládají věci běžné denní potřeby, jako jsou klíče, peněženky, mobilní telefony nebo doklady, najde se i pár věcí, které by na takovém místě nikdo nečekal.

V Kutné Hoře si připomenou události 17. listopadu

Kutná Hora – Události 17. listopadu si v sobotu připomenou v Kutné Hoře. O organizaci oslav se zasloužila Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora spolu s kutnohorskými středními školami.

Modrých čar omezujících v Praze Středočechy přibude

Střední Čechy – Sedláci. Takhle se s opovržením, inspirováni písmenem „S“ na poznávacích značkách, vyjadřují o řidičích ze středních Čech někteří pražští šoféři. Ti, jimž áčko na jejich autech dodává pocit vlastní výlučnosti.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT