VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice za pohřebiště pro domácí mazlíčky by měla získat vhodnou lokalitu

Kutná Hora/ Zvířecí pohřebiště plánovali členové sdružení Denemark v sousedství hřbitova Všech svatých. Jejich záměr na využití této "zarostlé" lokality vhodné právě pro hřbitov domácích mazlíčků však nenašel převahu mezi radními. Na otázky kolem tohoto záměru odpověděl deníku Martin Starý z tohoto sdružení.

2.2.2008
SDÍLEJ:

Martin Starý z občanského sdružení Denemark.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Někdo může mít z tohoto záměru pocit, že se zvířatům věnuje více pozornosti a péče než lidem. Jak se na to díváte?
Měli bychom se k nim chovat jako citlivým živým tvorům s duší.

Proč právě lokalitu u hřbitova Všech svatých vidíte jako vhodnou?

Ty pozemky, které získalo město od arciděkanství v tomto místě, jsou nevyužitelné. Na pozemky je stavební uzávěra z důvodu viničních tratí. Pozemky lze tudíž využít pouze jako sad, vinice nebo klasická orná půda. Jakékoliv stavby nebo komerční využití jsou na pozemcích zakázány. Pietní místo by tak splňovalo ekologické využití pozemků, včetně ochranného pásma hřbitova.
Je to kamenitá půda, kde nedá se nic pěstovat, k čemuž se vyjádřili i zástupci vinařů a sadařů z Kutné Hory.
Navíc na pozemek není kromě úvozové cesty jiný přístup než právě ze hřbitova.
Když se plocha nechá ležet ladem, tak bude zarůstat a bude hrozit, že tam vzniknou černé skládky. Bude to horší, než kdyby se pozemky využilo takto.

Jak se jeví tato lokalita z ekonomické stránky provozování hřbitova pro domácí mazlíčky?

Tady by šlo využít veškerých možností - správce hřbitova, včetně dostupnosti, možnosti parkování či vlastnických poměrů pozemků.
Správu by mohly zajistit Technické služby s.r.o. a hradila by se z poplatků za hrobová místa, voda by mohla být přímo ze hřbitova a byla by tak zdarma. Nemusela by se stavět zeď, pouze část oplocení

Pro toto pohřebiště byly vybrány původně i další lokality. Které?
Bývalá skládka na Karlově a hřbitov u svaté Trojice. Ale tam by byl asi stejný problém. Když se vybuduje hřbitov někde za městem, bude pro staré lidi, kteří využívají tyto hřbitovy nejvíc, nepřístupný – nejezdí tam autobus a oni většinou nevlastní auta.
Zvažovali jsme i umístění u kynologického cvičiště Na rovinách, ale tam by to právě z ekonomického hlediska nebylo vhodné.

Jaké jsou vlastně představy o podobě pohřebiště v záměru vašeho sdružení?
Rozloha šest tisíc metrů čtverečních umožňuje zajistit kapacitu na dvacet let dopředu. Počítá se tam s hroby v geometrických odděleních a zhruba 1,5 metru čtverečního na jeden hrob. K dispozici by měla být voda a bouda na nářadí. Celková plocha by měla být volná, pouze s několika stromy. Hrobové místo by si upravil každý majitel sám.

Kde jsou taková pohřebiště v nejbližším okolí?
Jedno je v Hradci Králové, kde jsme se byli podívat. Tam mají zhruba pět tisíc metrů čtverečních v lese, takže jsou tam hroby umisťovány nepravidelně kvůli kořenům stromů. Je umístěn v dvacetimetrové vzdálenosti od normálních hrobů a oddělený jen ohrazenkou. Za čtyři roky už mají naplněnou kapacitu a musí plochu z důvodu velkého zájmu rozšiřovat.
Ceny mají nižší, tedy v rozsahu pět set až tisíc korun, protože jsou tam Technické služby dotované městem.

Zmiňoval jste poplatky. Jaký byl tedy záměr, co se týká úhrady poplatků?

Záleží na velikosti. Řád by se ještě schvaloval. Počítali jsme u zvířat do pěti kilogramů tisíc korun, do patnácti kilogramů patnáct set korun a do padesáti, což je přípustná hranice, pak dva a půl tisíce korun To zahrnuje vykopání hrobu a deset let služeb (úklid hřbitova, sekání trávy, úklid listí, nutné opravy atd.) Pak by stačilo hřbitov dotovat dvaceti až třiceti tisíci korunami ročně třeba z městského rozpočtu nebo bychom peníze sehnali sponzorsky a bylo by vše soběstačné.

Jak by byla financována případná výstavba pohřebiště zvířat?
Naše sdružení by sehnalo peníze z dotací a od sponzorů a samozřejmě brigádně.

A jak vlastně vypadá takový zvířecí pohřeb?
Nemělo by se pohřbívat zvíře, které zemřelo na nějakou infekční nemoc. Zavolá se správci hřbitova, který vykope v co nejkratší době hrob. Zvíře si pak pohřbí jeho majitelé sami. Na hrobovém místě se udělá rov a majitelé si ho mohou následně sami upravit květinami, náhrobky

Chystáte nějaké další kroky nebo svůj záměr kvůli lokalitě opustíte?
Oficiálně jsme ještě žádné stanovisko jako občanské sdružení od Města nedostali. Vše jsem se dozvěděl z novin a ústně v práci, jako referent Městského úřadu. Po pravdě mě neodsouhlasení zaskočilo – před více jak šesti týdny mi bylo ústně přislíbeno jeho zrealizování i na této lokalitě. Projekty, stanoviska jednotlivých odborů i Stavebního úřadu jsem měl vyjednány. Čekalo se jen na souhlas Rady města. Tímto čtyřměsíční práce padá. Hledat další lokalitu sice můžeme, ale z ekonomického hlediska (jsme tři kluci, kteří chodí do práce a ekologii se věnují spíše o víkendech a ve volném čase) bychom nebyli schopni „utáhnout“ správu hřbitova sami. Na této lokalitě byla a je výhodou blízkost Technických služeb a jejich práce na hřbitově, které by služby zlevnili. Vše mělo být ošetřeno smluvně. Popřemýšlíme a zkusíme za tuto lokalitu ještě zabojovat. Asi peticí u všech milovníků zvířat.

Proč si myslíte, že nebyl váš záměr odsouhlasen?

Vím, nebo spíše tuším. Někteří z radních se bojí odezvy svých voličů, jiní jsou o tomto přesvědčeni ideově. Prý tímto pozdvihujeme zvířata na úroveň lidskou. Já říkám: „A proč ne?“ Vždyť lidé se mnohdy chovají jako zvířata. A bojuje snad někdo za jejich práva, když je tímto rčením vlastně urážíme? Podívejte se kolem nás, co se dnes děje a jak se lidé k sobě chovají. My jsme chtěli dát lidem možnost, aby svým domácím mazlíčkům i po smrti mohli prokázat určitou úctu a poděkování za to, že jim byli bezelstnými a věrnými přáteli, kteří je nezradili. To, jak se rozhodne majitel naložit se zvířetem po jeho smrti, je věcí každého z nich. My jsme jim chtěli jen dát tu „lidštější“ možnost.

Autor: Jitka Koděrová

2.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 900 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Montážní dělník elektronického zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: . Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Michaela Motýlová, +420 327 538 111.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 40 500 Kč

Zubní lékaři bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo vhodné i pro absolventy, praxe v oboru výhodou., V případě zájmu se hlaste na uvedený e-mail. , Místo výkonu práce: Fibichova 1338, Čáslav. Pracoviště: Mudr. marcel pekárek - stomatologická s.r.o. p, Fibichova, č.p. 1338, 286 01 Čáslav. Informace: Filip Pekárek, .

Výroba - Výroba Lakýrníci 17 000 Kč

Lakýrníci a natěrači dřevěných výrobků Povrcháři, natěrači, lakýrníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Upřednostňujeme truhláře z evropské unie, případně z Ukrajiny, Moldavska a požadujeme základy českého jazyka., Místo výkonu práce: ART - STYLE, Nové Dvory 294, 285 31 Nové Dvory u Kutné Hory. Pracoviště: Ing. jan bilý, 285 31 Nové Dvory u Kutné Hory. Informace: Daniel Bilý, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro neustálé rozšiřování rekreačního a sportovního střediska Zbraslavice U Starého rybníka hledáme kuchaře/kuchařku. Možnost ubytování a stravy zdarma, přátelský kolektiv, zaměstnanecké výhody, odměny. www.zbraslavice.eu, Pouze telefonický kontakt v době od 8:00 - 18:00 hod.., Místo výkonu práce: Zbraslavice 255. Pracoviště: Sicco s.r.o. p1, 285 21 Zbraslavice. Informace: Aleš Navrátil, +420 603 415 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Cestování vlakem podpoří stamiliony korun

Z okresního turnaje mladších přípravek v Kutné Hoře.
33

Čáslavské fotbalové princezny v Lorci ukázaly, že nejsou z cukru

Na Votvíráku se bavilo několik desítek tisíc návštěvníků

Milovice /FOTOGALERIE/ - Na bývalém vojenském letišti Boží dar v Milovicích se 15. až 17. června konal tradiční festival Votvírák, kterým oficiálně začíná letošní festivalová sezóna.

Milovníci piva se dočkali, tankové pivo Kutná Hora je na čepu

Kutná Hora - Milovníci piva, zejména toho z Měšťanského pivovaru Kutná Hora, se dočkali. Tankové pivo Kutná Hora míří na čep. Od konce uplynulého týdne jej budou moci ochutnat v restauraci Dačický, kde jsou umístěné dva pětihektolitrové tanky. Jde o vůbec první tankové pivo ze znovuobnoveného pivovaru v kutnohorském Lorci.

Druhý Sklenářův den přilákal rodiny s dětmi

Kutná Hora - V pořadí druhý Sklenářův den se konal v neděli 17. června ve Sklenářově dolíku na Horním Žižkově v Kutné Hoře. Přišly hlavně rodiny s dětmi, pro které byla připravena celá řada soutěžních disciplín. Na akci, kterou pořádala Oblastní charita Kutná Hora ve spolupráci s Denemarkem, kutnohorským sdružením Junák – český skaut Kutná Hora, Kaňkovským sedlem a Městskou knihovnou Kutná Hora, dorazilo 340 lidí.

OBRAZEM: V Petrovicích II si lidé užili letní kino

Petrovice II - „Pohádky pro Emu“ je rodinná komedie, kterou v sobotu zhlédli návštěvníci putovního letního kina v Petrovicích II u Uhlířských Janovic. Celou akci zorganizovala především místní starostka Marcela Dejlová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT