Mezitím, co se připravovala v jedné třídě slavnostní hostina, děti hrály společně hry. Na koberci se děti rozdělily na starší a mladší. Soutěže si vždy hlasitým odpočítáváním odstartovaly. Kdo nebojoval o prvenství, fandil jako o život.

Předškoláci si mylně mysleli, že už ve školce všechno znají, ale učitelky i je dokázaly překvapit a zaujmout. Hra se zavázanýma očima prozkoušela nejen hmat, ale i počtářské schopnosti budoucích školáků. Pro starší holčičky byla připravena zkouška na šikovné prsty. Za úkol měly co nejrychleji obléknout panenku a uložit ji do kočárku. Navléknout obleček na panenku ale nebylo vůbec jednoduché. Pomoci musely nakonec i učitelky.

Výtvory, které si děti ve školce vyrábí, se občas využijí i k hrám. Zelené rybičky ze čtvrtky, které vymalovávaly mladší děti, chytali rybáři na své magnetické pruty. Herní hodinku děti spolu s učitelkami zakončily básničkou o kouzelné školce a přesunuly se na slavnostní hostinu.

Výjimečně si tak děti mohly pochutnat místo zdravé dopolední svačiny na křupkách, popcornu, brambůrkách nebo barevných dortících. „Kdyby takhle jedly, když je oběd,“ posteskla se učitelka Gábina Hurdová.

Děti upatlané od sladkého krému se tvářily spokojeně. „Kéž by to tak bylo každý den,“ přála si jedna z holčiček. Na závěr hodování dostali předškoláci od ředitelky Jitky Truksové na památku krásné barevné knížky s velkými písmenky. „Až se ve škole naučíte číst, budete si jí moci přečíst samy a na školku si vzpomenete,“ řekla dětem ředitelka Truksová a každému osobně popřála hodně úspěchů a samé hezké známky.

Aby to dětem, které ve školce ještě nějaký ten rok zůstanou, nebylo líto, dostaly pexeso, které budou moci hrát celé prázdniny třeba s rodiči.

Velkým a sladkým překvapením na závěr byl barevný dort ve tvaru školní aktovky s číslicemi, který upekla jedna z maminek. Ten si ale děti nechaly jako dezert po obědě a vyrazily si hrát na zahradu.

ZUZANA LEBDUŠKOVÁ