Nedostatek kyslíku způsobuje buď přímé úhyny ryb a nepřímo vznik povrchového zaplísnění chovaných ryb způsobené plísní rodu Saprolegnia. Dalším onemocněním z nedostatečného množství kyslíku ve vodě může být též mykotické onemocnění žaber kaprovitých ryb.

„Bohužel oslabené a nedostatkem kyslíku stresované ryby trpí i řadou parazitů, například trichodinózou, což je brousilka rybí, nebo parazity, kteří se vyskytují na žábrách - dactylogyrózou a gyrodactylózou, chilodonelózou, popřípadě na kůži parazitujícím kapřivcem,“ uvedl Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy ČR.

Podle Libora Neťuky, místopředsedy samostatně hospodařící místní organizace Českého rybářského svazu v Kutné Hoře, který se výraznému poklesu hladiny na svých rybnících také nevyhnul, existuje z nastalé situace jediné východisko: Příznivá změna počasí. „Nezbývá nám než čekat, až se ochladí a zaprší,“ uvedl Neťuka. Technické vybavení, které by vodu například provzdušňovalo, je podle něj mimo finanční možnosti organizace. K otázce možného nárůstu cen ryb v důsledku sucha se Neťuka staví optimisticky. „V letošním roce k tomu určitě nedojde,“ je přesvědčen.