Vodní plochy Medenice a Turkovec u obce Lány čeká v nadcházejících dvou letech odstranění bahna, přičemž dotace pokryje v obou případech osmdesát procent nákladů.

„Rozpočet na Medenici je kolem devatenácti milionů, na Turkovec pak kolem osmnácti milionů,“ řekl jednatel společnosti Městské lesy a rybníky Stanislav Peroutka s tím, že přibližných šest milionů korun, které musí do projektu firma vložit, je již zahrnuto v rozpočtu. „Je to naplánované na dva roky, protože celou částku na jednou neseženeme,“ vysvětlil Peroutka, proč má být akce rozložena do dvou let.

Termín zahájení akce zatím není jistý. V běhu je totiž teprve výběrové řízení na dodavatele. Od něj se odvíjí moment, kdy dorazí zmíněná dotace a tedy také termín zahájení odbahnění. Jak ale Stanislav Peroutka potvrdil, v každém případě by se s pracemi mělo začít v příštím roce, a jako první z obou rybníků by měla pravděpodobně přijít na řadu Medenice.

Po očekávaném zdárném dokončení akce tak budou odbahněny téměř všechny rybníky v majetku města. „Naposledy se odstraňovalo bahno z třináctihektarového rybníka Nedovedlo a předtím z Katlova u Červených Janovic, z Březováku u Březové a Starého rybníka u Zbraslavic,“ dodal Peroutka.

Jedinou plochou, která doposud zbývá, je rybník Svěcený u Černín. Ten přijde na řadu v případě, že bude i nadále možnost získávat státní dotace, v dalších letech, počínaje rokem 2012.