Jak vysvětlil Josef Víta ze společnosti Městské lesy a rybníky, které nádrž patří, bylo by omyl se domnívat, že ryby uhynuly teď náhle. „Ryby uhynuly dřív, přišlo se na to až teď. Byly schované pod ledem a sněhem. Poté, co začalo tát, objevily se,“ uvedl rybář s tím, že je také možné, že ryby po uhynutí zůstaly u dna, a teprve po nějakém čase vystoupaly k hladině.
Škodu, která podle jeho slov dosahuje až do výše dvaceti pěti tisíc korun, utrpěl nájemce rybníka Bedřich Vágner. Ten nepřipouští, že by na úhynu ryb nesl vinu a avizuje, že bude za mrtvé ryby v každém případě požadovat náhradu. „Mám člověka, který se o rybník staral, pravidelně v ledu sekal díry,“ říká Vágner.
Problém je podle jeho slov jinde. Město prý mělo mít uzavřenou smlouvu s blízkým pivovarem, podle níž se pivovar zavázal, že bude do rybníku pouštět vodu ze své studně a tím rybník čeřit a provzdušňovat. „Chyba je buď na straně města nebo pivovaru. Od té doby, co je pivovar zavřený, přísun vody nefunguje, ačkoli jsme na to nejméně desetkrát na městě upozorňovali,“ řekl Vágner.
Místostarosta: Ve smlouvě to není
Město však takovouto interpretaci odmítá. „Smlouva mezi pivovarem a městem nehovoří o ničem takovém, že by pivovar byl povinen pouštět vodu do rybníka. Pan Vágner navíc nemá smlouvu s městem, ale se společností městské lesy a rybníky,“ řekl místostarosta Václav Vančura.