Energie je drahá. Světlo se vypíná
„Je to tu po desáté hodině jako ve středověku,“ přiblížil situaci v sedlecké ulici Jan Wiesner. Někde lampy nesvítí, jinde se vypínají a někde veřejné osvětlení chybí. Technické služby mají v rozpočtu 5, 4 milionů korun na zajištění služby veřejného osvětlení města. „Z toho jsou tři miliony na elektrickou energii,“ zdůraznil zástupce ředitele Technických služeb Kutná Hora Jan Hnízdo s tím, že letos se tato položka ještě zvýší o sedm set tisíc korun. „Některé části města jsou tedy omezovány, aby se ušetřilo,“ dodal Jan Hnízdo.
Partner opraví veřejné lampy
Ani se stavem systému veřejného osvětlení to není příliš růžové. Když ještě zajistí povinné revize, tak zbyde na opravy pouhých sedm set tisíc korun na celý rok. „Chceme získat partnera pro veřejné osvětlení. Firmu s vyšším kapitálem, která zajistí rekonstrukci,“ uvedl Jan Hnízdo.
Co radí městu jeho občané?
V kutnohorské části Na Mlýnech podle znalce místních poměrů bývala kdysi městská elektrárna. „Nové mlýny nevlastní město,“ předeslal starosta Ivo Šalátek s tím, že systém je v dezolátním stavu. A proto předpokládá, že se nenajde investor. „Nebude zřejmě ani dostatek vody a tak by to chtělo asi i nějaké úpravy na jezu,“ dodal.
Co trápí obyvatele příměstské čtvrti?
Padla i otázka na komunikace v Poličanech. „Poličany letos v plánu nejsou,“ konstatoval starosta s tím, že musí řešit situaci v samotném městě. „Troufám si tvrdit, že polovina komunikací je ve špatném stavu a třetina v hrozném stavu,“ komentoval kutnohorské ulice Ivo Šalátek. Po letošní rekonstrukci na sídlišti Šipší, kde končí první etapa v srpnu, by mohla svitnout naděje i samotnému historickému centru. Na podzim by totiž měly být vyhlášeny dotační programy Evropské unie.