Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šanc: Vyjednavači ČSSD se nerozhodovali docela svobodně

Kutná Hora - Kandidáta na starostu Kutné Hory Ivo Šance, jehož uskupení Šance pro Kutnou Horu včera oznámilo uzavření radniční koalice s TOP 09, jsme se zeptali, na čem konkrétně ztroskotala jednání s ČSSD.

26.10.2010 37
SDÍLEJ:

Ivana Vopálková (vlevo) a Ivo Šanc.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

"Se zástupci ČSSD jsme se sešli po volbách hned v neděli ráno, a shodli jsme se na nabídce, která se z našeho pohledu zdála být přiměřeně velkorysá. Nabídli jsme sociální demokracii tři místa v radě a pozici místostarosty. Byla to pro nás prioritní varianta, protože kutnohorská sociální demokracie se podle mého názoru oproti minulým dobám velmi personálně obrodila. Inženýrka Moravčíková je velmi šikovná a solidní žena s velice zajímavým postavením ve strukturách středočeského kraje. Takže jsme předpokládali, že by byla místostarostou, kdyby měla zájem, a že by takovéto rozložení sil bylo velmi funkční.

Byli jsme ochotni zapomenout i na prosté matematické poměry, protože z třinácti zastupitelů bychom my měli šest radních, tedy méně než polovinu, sociální demokracie by z pěti zastupitelů měla tři radní. Vypadalo to, že toto řešení bude průchodné pro obě strany, ale pak se ukázalo, že ČSSD na to nepřistoupí. Údajně tak rozhodla členská základna. My jsme v těch jednání pokračovali de facto každý den, ale ukázalo se, že skupina vyjednavačů ČSSD je pod určitým tlakem, který my nechceme rozebírat a spekulovat o něm. Ale jejich rozhodování nebylo až tak autonomní a svobodné. A ukázalo se, že tam je možná dokonce i nějaký zájem, aby ta jednání „nedopadla“. Takže od čtvrtka jsme potom začali jednat s TOP 09 a v neděli jsme se setkali s oběma uskupeními. Naznačili jsme sociální demokracii, že je na čase ta jednání uzavřít a že máme otevřenou druhou možnost. V tu chvíli se sice sociální demokracie rozhodla na ten model přistoupit, ale my jsme v tuto dobu považovali sociální demokracii za partnera poměrně nevyzpytatelného, nečitelného, a ten postup vyjednávání byl pro nás určitým varováním, jak by to asi vypadalo na té radnici,“ odpověděl Ivo Šanc.

Vyjádření Zuzany Moravčíkové:

Do koaličních jednání jsme vstupovali s vědomím počtu získaných mandátů. Věděli jsme, že „Šanci“ stačí získat jednoho zastupitele, aby v zastupitelstvu měla většinu. Do jednání jsme šli především s tím, že budeme prosazovat své programové cíle a své představy o fungování radnice. Nechtěli jsme být těmi, kdo pouze hlasují s koaličními partnery, v lepším případě jsou přehlasováni. Naším zájmem bylo vytvoření širší koalice, která by přispěla ke stabilitě situace na radnici. Stav, který zde byl v předchozím volebním období, kdy se koalice rozpadla, jsme považovali za velmi nešťastný a v každém případě jsme se ho chtěli vyvarovat. Bohužel se tento náš návrh nesetkal s pochopením s odkazem na drobení politické moci.

My jsme hovořili o partnerství a „Šance“ o počtech zástupců v radě. Nám vyhovovala nabídka tří míst v radě města včetně postu místostarosty, ale z obavy budoucího možného vývoje jsme požadovali vytvoření trojkoalice s tím, aby si „Šance“ vybrala sama dalšího partnera, který by jí vyhovoval. Vždyť uskupení Šance pro město vzniklo účelově pro účast v komunálních volbách a obsazení postů na radnici, je tedy pro nás nečitelné. K programovým záležitostem jsme se dostali až tuto neděli na základě našeho požadavku. V některých záležitostech jako privatizace společnosti Tebis Kutná Hora s.r.o. jsme měli částečně rozdílné názory. Zřejmě to rozhodlo o vytvoření koalice. Nebyli bychom pro „Šanci“ partnerem, který bude se vším souhlasit.

„Šance“ se na základě svého rozhodnutí vydala snazší cestou, vytvořila koalici se slabším partnerem a nám nezbývá než jim popřát, aby jim tento svazek vydržel po celé volební období.

Sociální demokracie bude zodpovědně vykonávat opoziční roli a především sledovat, jak koalice plní svoje předvolební sliby.

Zuzana Moravčíková, lídr kandidátky ČSSD

Autor: Ondřej Dvořák

26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 37
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

ANKETA: Půjdete k volbám?

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Pošta ve Zbraslavicích dočasně omezí svůj provoz

AKTUALIZOVÁNO

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 16. do 22. října naposledy rozloučí se svými blízkými.

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Kolín /FOTOGALERIE/ - Několik hasičských jednotek nejen z Kolína, množství sanitek, jednotky státní i městské policie, třískot rozbitého skla a vyprošťování zraněných okny vlaku a následné rozmísťování dle závažnosti zranění, v jednom případě dokonce exitus. Tak to vypadalo ve středu odpoledne na kolínském nákladovém nádraží, kde zmíněné složky záchranného integrovaného systému asistovaly u vlakového neštěstí. 

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku ve středu od 18 hodin odpovídal online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení