Ve většině malých obcí souvisí příprava nových ploch pro výstavbu rodinných domků se změnou územního plánu. Ten je totiž pro stavebníky právně závazný. Tak je tomu například v Kácově. „Problematika výstavby je rozhodující pro rozvoj našeho městečka, v současné době se zpracovává nový územní plán s výhledem minimálně na pětadvacet let,“ deklaroval už v lednu starosta městysu Jaroslav Buchal. „Pozemek nad bývalým tábořištěm je připravován pro výstavbu rodinných domků a bytů,“ uvedl konkrétní příklad.

„V současnosti nejsou ve městě plochy pro výstavbu téměř žádné,“ konstatoval Milan Růžička ze stavebního úřadu, územního plánování a životního prostředí ve Zruči nad Sázavou. Přesto se na na přípravě těchto ploch podle jeho slov usilovně pracuje. Jak připomněl, územní plán Zruče s pozemky pro výstavbu počítá. Jedná se konkrétně o lokality Na Pohoří a Nad Ovčínem. Tyto pozemky je však nejprve takzvaně zasíťovat. „Nad Ovčínem je zpracovaná dokumentace na to zasíťování, Na Pohoří je pak studie na rozparcelování a na umístění sítí,“ řekl Růžička s tím, že Na Pohoří se nachází celkem 59 parcel, Nad Ovčínem 26. „Město shání developera, kterému by pozemky prodalo. Ten by pozemky zasíťoval a pak by to lidem prodával,“ uvedl. Důvodem je, že samotné město na zasíťování nemá peníze. Podle Růžičky má však město zájem na tom, aby k výstavbě došlo co nejdříve.

O něco dále jsou ve Zbraslavicích. „Obec pozemky připravuje a pak je bude prodávat na individuální výstavbu. „Voda a plyn jsou hotové. Do července by se měla udělat elektřina. Potom se ještě bude dokončovat komunikace,“ přiblížil zbraslavický starosta Ondřej Havlovic.

Ondřej Dvořák, Jitka Pokorná