Prvotní smysl sauny sice patří do zdravotní oblasti, ale v současnosti se jedná stále více i o společenskou záležitost. „Scházíme se tam pravidelně s celou partou a vždycky si dobře popovídáme,“ potvrdil osmapadesátiletý Zdeněk Knap z Kutné Hory, který už léta navštěvuje saunu na plaveckém stadionu TJ Sparta Kutná Hora. Podle svých slov sem dochází dvakrát až třikrát týdně.
Příznivé zdravotní účinky saunování a otužování podtrhl i vedoucí kutnohorského plaveckého stadionu Zdeněk Hadrovský. „Po návštěvě sauny máte jistotu, že se vám týden veškeré nemoci obloukem vyhnou,“ zdůraznil. Pokud má někdo pocit, že se v sauně příliš dobře necítí, bývá to podle Hadrovského často pouze špatným postupem při saunování a nepoučeností.
A jaký je tedy správný postup? Do sauny je vždy třeba jít zcela nahý. Obnažené tělo je při saunování základním předpokladem a hygienickým požadavkem. Lepší než v sedě je absolvovat saunování v leže. Naléhavým signálem k ukončení saunování bývá vždy pocit značného horka, někdy tlaku na prsou, bušení srdce či točení hlavy, někdy i nevelké dechové tísně.
„Účinky sauny na sobě pozoruji stále. Už léta například nevím, co je chřipka,“ potvrdil přínos sauny Zdeněk Knap.
„Například v současné době rozšířených infekcí je však třeba mít na paměti i fakt, že v sauně se snadno mohou tyto bakterie šířit,“ upozornila ale na určitá rizika kutnohorská lékařka Marcela Procházková.