Půjčovny lodí po celém toku Sázavy hlásí zvýšený zájem o služby, které poskytují. „Poptávka po půjčování naších lodí je tuto sezonu silnější,“ sdělil majitel cestovní kanceláře CA Povoda Jan Holub. Řeka Sázava má totiž nejlepší sjízdnost za posledních několik let.

Dovolená na vodě nepřijde draho

Jako jeden z hlavních důvodů pro tento trend uvedli provozovatelé půjčoven lodí cenu takové dovolené. Není ovšem jediný. „Dalším důvodem pro zvýšený zájem byly například seriály o vodě, které nedávno běžely v televizi,“ doplnil pro zajímavost Jan Holub.

Částka, za kterou si můžete půjčit kanoi na celý týden, se pohybuje okolo sedmnácti set korun. Tento důvod je, zejména v současné době, kdy krachují cestovní kanceláře nabízející zájezdy do zahraničí, největším lákadlem pro větší část české populace.

Největším rizikem je neuvážené chování

Na Sázavě se vodák ani nemusí bát, že by ho spláchla velká voda. „Na Vysočině by muselo pršet mnohem víc, aby na Sázavě byly povodně,“ prohlásil Jan Holub. Proto hlavním nebezpečím pro vodáky je hlavně jejich neuvážené jednání. Riskovat se nevyplácí ani na klidných dolních tocích řek.

„Když si zachovají zdravý respekt k vodě a budou dodržovat základní bezpečnostní zásady, tak se jim nemůže nic stát,“ uvedl nám Martin Sopr, majitel půjčovny lodí Sázava-tour.

Ondřej Oravec