Humanitární sbírku pořádá Diakonie Broumov na území celé republiky. „Svážíme je po okresech vždy po týdnu,“ zmínila oblastní ředitelka kontaktního místa Praha Diakonie Broumov Lenka Wienerová s tím, že na každý okres tak vyjde svoz dvakrát ročně.

Jako sběrná místa se hlásí obecní úřady, školy, či neziskové organizace. „My naplánujeme svoz a pak týden jezdíme v daném okrese a sbírky svážíme,“ popsala Wienerová. Devadesát procent věcí je znovupoužitelných a díky sběru tak neskončí na skládkách.

Sebrané věci směřují do velké třídírny v Broumově, kde se oddělí věci pro humanitární použití, zbylé pro průmyslové a pak odpad. „Jen deset procent tohoto materiálu pak likvidujeme na vlastní náklady na skládkách,“ dodala Wienerová. Aby byly náklady neziskové organizace co nejmenší, tak by měli lidé zvážit, jaké věci do sbírky darují.

Sběrná a výdejní místa jsou v Praze a v Královéhradeckém kraji. „Sem si mohou lidé pro věci přijít za takzvaný manipulační poplatek od pěti do padesáti korun, který nám pomáhá financovat provoz daného střediska a náklady na svozy,“ vysvětlila Wienerová. Na žádost sociálních odborů samozřejmě poskytují věci zdarma lidem, kteří jsou v sociální nouzi.

Z obcí na Kutnohorsku budou svážet přinesené věci od 7. do 11. března. „Až do konce tohoto týdne se mohou přihlásit na dispečinku sbírky obce nebo organizace, které by se chtěly ke sbírce připojit,“ dodala ředitelka.

Velký svoz, u kterého bude přítomen přímo pracovník zajišťující tuto sbírku, je připraven na vlakovém nádraží Kutná Hora město. Vagón bude přistaven v sobotu a věci se budou vybírat od 9 do 17 hodin. „Spolupracujeme s Oblastní charitou v Kutné Hoře, takže není problém nechat věci během roku i u nich,“ zdůraznila Lenka Wienerová.

V případě, že by se chtěla připojit nějaká obec nebo organizace i během roku, tak není problém domluvit svoz i mimo plán.

Ohlášená sběrná místa: Kutná Hora, Nové Dvory, Potěhy, Třebešice, Uhlířské Janovice, Vlačice, Vlastějovice, Vlkaneč, Vrdy, Zbýšov.