Sčítání už pamatuje Milada Nováková. „Myslím, že je to užitečná věc. Je potřeba vědět, kolik nás je a jak si žijeme,“ zmínila.

Komisaře čeká mravenčí práce

Do terénu vyjde na Kutnohorsku 66 sčítacích komisařů z řad pracovníků České pošty. Jejich seznam bude k dispozici na internetu. „Každý komisař bude při návštěvě předkládat průkaz sčítacího komisaře společně s dokladem totožnosti a přes rameno bude mít modrou brašnu s velkým žlutým logem České pošty,“ uvedl mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Komisař navštíví každou domácnost na Kutnohorsku a předá formulář pro občana, uživatele bytu a majitele nebo správce domu. Pokud nezastihne v domácnosti komisař opakovaně osobu starší patnácti let, tak si mohou tito lidé vyzvednout formulář na pobočce pošty.

Formulář bude možné vyplnit také elektronicky na webových stránkách. Ale i tak si budou muset lidé převzít od komisaře tištěné formuláře.

Některé údaje kromě osobních budou již ve formulářích předvyplněné, aby se ušetřilo lidem vyplňování.

Přičíst se můžete třeba z Austrálie

To, že bude někdo v daný den v zahraničí, ho ještě nemusí nutně vyřadit ze sčítání. Formulář mohou vyplnit například rodiče za dceru. „Mohou jí ale také předat do zahraničí přístupové kódy z jejího formuláře a ona si pak může vyplnit sčítací listy na internetu,“ dodal Kubala.

„Pošťáky“ nahradí někde zaměstnanci

V některých speciálních zařízeních, jako jsou nemocnice, věznice, léčebny či domovy pro seniory, budou místo poštovních pracovníků přicházet za klienty lidé z jejich blízkého okolí. „Český statistický úřad najme někoho z pracovníků daného zařízení jako sčítacího komisaře. Právě tam bude potřeba, aby komisaři klienty těchto zařízení dobře znali, byli trpěliví, měli k nim speciální přístup a uměli jim dokonale pomoci. Proto budeme jako komisaře volit přímo pracovníky těchto zařízení,“ vysvětlil Ondřej Kubala.

Na starší občany myslí v tomto směru také v menších obcích. „Asi s nimi bude chodit někdo místní, koho znají,“ podotkla starostka Žehušic Zuzana Havlíková Heřmánková.

Vypomohou také romští asistenti

Administrativní zpracování sčítání bude pečlivě ošetřeno i v lokalitách obydlených romskou komunitou. „I tentokrát budou chodit romští asistenti sčítacích komisařů,“ zmínil Kubala. S tímto modelem mají již zkušenosti z předešlého sčítání. Předem budou připraveny také speciální letáčky a informační kampaň zaměřená právě na tuto cílovou skupinu.

Harmonogram sčítání lidu, domů a bytů

26. února 2011 – Začíná fungovat call centrum pro veřejnost, na bezplatnou linku se mohou lidé obracet s dotazy a nejasnostmi ohledně sčítání každý den. Sčítací komisaři začnou zároveň roznášet domácnostem do schránek informační letáky o blížícím sčítání. Zároveň s letákem vhodí komisař do schránky lísteček s návrhem termínu, kdy do dané domácnosti přinese sčítací formuláře. Každá domácnost najde ve schránce letáček nejpozději 6. března.

7. března 2011 – Sčítací komisaři začínají navštěvovat domácnosti a roznášet formuláře. Každý občan dostane zelený Sčítací list osoby. Majitelé a uživatelé bytů dostanou navíc žlutý Bytový list a majitelé či správci domů ještě oranžový Domovní list. Roznáška formulářů končí 25. března 2011.

25./26. března 2011 – Půlnoc z 25. na 26. března je takzvaným rozhodným okamžikem sčítání. Informace do sčítacích formulářů se vyplňují podle skutečnosti platné v tento rozhodný okamžik.

26. března 2011 – V tento den je možné začít odevzdávat vyplněné sčítací formuláře. Existují tři základní cesty: internet, předání sčítacímu komisaři, odeslání poštou v obálce nebo odevzdání na poště.

14. dubna 2011 – Do tohoto dne mají všichni podle zákona odevzdat formuláře – ať už je budou odesílat přes internet, poštou v obálce nebo osobně předávat sčítacímu komisaři.

20. dubna 2011 – Končí činnost call centra s bezplatnou linkou. Dále bude k dispozici pro informace o sčítání lidu číslo Českého statistického úřadu 274 057 777, které je v provozu v úředních dnech. Stále bude také fungovat informační e–mail: info@scitani.cz.