Rodina tak získá čas k odpočinku, regeneraci sil, může jet na dovolenou, vymalovat byt či zvládnout vlastní hospitalizaci. Přitom jsou si jisti, že o jejich blízké se po tuto dobu postará odborný a k jejich individuálním potřebám vnímavý kolektiv lidí.

Za takovým pobytem mohou zamířit například do Domu pro seniory Centrin ve Zruči nad Sázavou, jehož posláním je vytvořit pro osoby, které nemohou trvale žít ve svém přirozeném sociálním prostředí, důstojnou náhradu za běžné domácí prostředí a pomáhat jim zachovat si sociální vazby. „Je lepší zamluvit si krátkodobý pobyt předem, i když máme stále ještě volné pokoje. Potřebujeme jen žádost, abychom dostali vyrozumění. Samozřejmě také záleží na zdravotním stavu žadatele,“ uvedla sociální pracovnice Jarmila Matoušová. Prozatím mají obsazeno šedesát sedm lůžek a zbývá jich asi ještě tak dvacet až čtyřicet. Časově omezené to nijak není, nejdéle ovšem tři měsíce. Záleží také na tom, kdy se podá výpověď. Den krátkodobého pobytu vyjde na 890 korun.
V domově pro seniory je nabízen klientům široký výběr různých programů. K dispozici je společenská klubovna, televizní místnosti, kuželna, herna, knihovna, rehabilitač〜ní péče, ergoterapie, muzikoterapie, besedy, taneční večery a mnoho dalšího. Dále je k dispozici kadeřnice, holič, pedikúra, manikúra. Nechybí ani oslavy jmenin a narozenin za doprovodu hudby.

Dalším domovem, který poskytuje tyto služby, je i Domov důchodců v Čáslavi. „Krátkodobé pobyty se využívají zejména během letních měsíců, kdy spousta lidí odjíždí na dovolenou. U nás se musí tyto pobyty zamlouvat předem,“ sdělila pracovnice domova. Krátkodobé pobyty jsou na tři měsíce. Na tyto pobyty se musí zadávat žádost zvlášť. Tudíž ubytovaní jsou podle toho jak se příbuzní přihlásí. „Na tento pobyt máme vyhrazená dvě lůžka. Pokud na lůžkách, co máme na dlouhodobý pobyt, je volno, tak to uděláme tak, že dočasně obsadíme i to trvalé lůžko,“ dodala.

Cenově jde asi o třiceti procentní navýšení oproti normální úhradě. Pro dvojlůžkový pokoj činí 8970 korun za měsíc. Služby jako přitom stejné jako pro trvalé klienty.

Krátkodobě můžete svěřit péči v domácím prostředí také sdružení Digno, které zajišťuje služby v terénu včetně například hygieny.

Autor: Jana Vavřičková