Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravidla pro přijímání seniorů do domovů se mění

Kutnohorsko,Střední Čechy - Od nového roku budou podle nařízení Krajského úřadu Středočeského kraje do domovů pro seniory zřizovaných touto institucí přijímáni lidé podle nových pravidel.

27.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Radek Valerián

Datum rozhoduje jen při rovnosti bodů

Změnu hodnotících kriterií určujících pořadí evidovaných žádostí potvrdila Ivana Chlupáčková z domova pro seniory Barbora Kutná Hora. „Nová hodnotící kriteria zahrnují zdravotní stav žadatele – závislost na péči druhé osoby, sociální situaci žadatele, stupeň přiznaného příspěvku na péči a krajskou příslušnost – trvalý pobyt žadatele na území kraje,“ vysvětlila.

Jak řekla, cílem je stanovit pro všechny domovy seniorů, jejichž zřizovatelem je Krajský úřad Středočeského kraje, jednotný systém určující pořadí. Na základě těchto kriterií jsou žádosti bodově ohodnoceny. Proti minulosti je tak rozdíl zejména v tom, že při stanovení pořadí již není hlavním kriteriem doba podání žádosti. „Ta je rozhodující pouze v tom případě, když máme několik žádostí se stejným počtem bodů,“ dodala Ivana Chlupáčková.

Všichni žadatelé obdrželi dotazníky

Všichni žadatelé byli o změně informováni dopisem a jejich žádosti přehodnoceny. V domově Barbora tak bylo nutno přehodnotit sto šedesát žádostí.

Řada z oslovených žadatelů v kraji neměla zájem o okamžitý nástup. „Dopisy s dotazem, zda lidé chtějí nastoupit nyní nebo až v době zhoršení jejich zdravotního stavu, jsme odeslali celkem 124 zájemcům. Z celkového počtu oslovených mělo zájem o akutní umístění pouze pět osob. Další lidé se přihlásili v průběhu letošního roku. Nyní vedeme šestnáct žádostí o okamžité umístění,“ uvedla sociální pracovnice Jaroslava Ungrová.

Lidé žádají s předstihem

„Z toho vyplývá, že lidé podávají žádosti v drtivé většině s předstihem, pravděpodobně kvůli obavám, že na ně přijde řada až po letech. Systém toho typu, kdy lidé podávají žádost, ale potřebují umístit tak za tři roky, je dnes téměř zbytečný. Zájemce budeme nadále vést v pořadníku, nikoliv podle data podání žádosti, ale podle potřebnosti péče. V současné době jsme schopni akutní zájemce přijmout přibližně do jednoho roku od podání žádosti,“ konstatoval Josef Forejt, ředitel Domova Na Výsluní v Hořovicích.

Pořadí určí bodové hodnocení

„Do konce roku 2006 byl pořadník žadatelů veden na odboru sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje. V současné době neexistuje pořadník jako takový, je nahrazen evidencí žádostí o přijetí,“ vysvětlila ředitelka Domova Hostomice – Zátor na Berounsku Alena Káchová s tím, že pořadí těchto žádostí je určováno dle bodového hodnocení, které popisuje akutnost žadatelovy sociální a zdravotní situace, stupeň závislosti na péči druhé osoby a krajskou příslušnost.

Radka Kočová, Ondřej Dvořák

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Z turnaje meziokresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 v Poděbradech.
16

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení