„V Kutné Hoře má skateboarding tradici už od poloviny devadesátých let. Začínalo se na Žižkově a postupně jsme se přesunuli na parkoviště k obchodním domům. Je tam více prostoru,“ řekl skateboardista Martin Edr.

Podle jeho slov je v Kutné Hoře již třetí generace „skejťáku“. „První generace byli třeba Miloš Krejník a Martin Rath. Ti dnes jezdí už pouze příležitostně a režírují skate videa. Další jsem asi já s Jiřím Vintrem a třetí generace to jsou ti dnešní, kteří se stále a stale přidávají,“ dodal skateboardista.

Video půjde do prodeje v létě

Kutnohorské skateové party své umění předvádějí nejen kolemjdoucím na živo, ale natáčí i populární videa. „S našimi nahrávkami jich je zatím pět. Další plánujeme vydat po letních prázdninách. Budeme ho natáčet nejen po Kutné Hoře, ale i po celé republice. Bude to desetidenní akce s názvem Kmotr,“ uvedl Martin Edr.

Místní skupina skateboardistů plánuje navštívit deset velkých měst s rozsáhlými skate parky. Kutná Hora jim totiž podobné místo nenabízí. „Dá se říci že, tady je taky skate park, ale my tam nechodíme. Není v moc dobrých místech a popravdě nás příliš neoslovují ani ty takzvané překážky, které tam jsou,“ podotkl Martin Edr.

Zranění byla, jsou a budou

Mnozí považují skateboardisty za blázny, co si neváží zdraví. „Když je někdy třeba cestou domů zahlédnu a vidím, co na tom prkně předvádějí, říkám si, že riskují pro svou image velkých borců příliš moc,“ prohlásila Petra Fisherová z Kutné Hory.

Skateboarding se řadí k adrenalinovým sportům a jeho vyznavači tedy nemusí chodit pro zranění daleko. „Když jsem začínal, měl jsem vykloubený prst a i dnes si často udělám výron na noze. Ale to je riziko skateboardingu!“ řekl na závěr Martin Edr.

Zajímavosti o skateboardingu

První skateboardy vznikly v roce 1950 v Kalifornii. Byly domácí výroby a tvořila je dřevěná deska na kolečkách a ložiskách z kolečkových bruslí. Původně se této činnosti říkalo „sidewalk surfing”, tedy něco jako surfování po chodníku.

V roce 1970 Frank Nasworthy vytvořil skateboardové prkno z polyuretanu. Zlepšení jeho ovládání a provedení bylo tak obrovské, že se skateboarding rozšířil i do Evropy.

Jedněmi z prvních skutečných skateboardistů byl takzvaní Z-Boys. Začali jezdit po stěnách venkovních plaveckých bazénů, které zůstaly opuštěné po nedostatku vody v roce 1976.

Podle průzkumů je dnes na světě kolem 13 milionů skateboardistů. 80 procent z nich začalo jezdit dříve, než jim bylo osmnáct let, a podle pohlaví převládájí ze 70 procent muži.

Irena Blahníková