3. chlapecký oddíl

Jaké aktivity děti ve 3. chlapeckém oddílu čekají?
Oddíl jezdí na jedno i vícedenní víkendové výpravy, a to výhradně do přírody. K přenocování někdy používaní skautské chatky. Prvních čtrnáct dní letních prázdnin vždy pořádají letní tábor, který je vyvrcholeném celého „skautského roku“. Dále pořádají závody v uzlování – Uzlařskou regatu, Mikulášskou besídku či country bál. Účastní se i takzvaných Svojsíkových závodů, kde měří své síly se skauty z celé republiky. Heslem třetího oddílu je „Nebuď in, buď out – nebuď skin, buď skaut!“

Co se děti ve skautu naučí?
Skauting je určen pro všechny děti a mladé lidi, kteří se chtějí neustále něčemu učit a pracovat na sobě. Seznámí se s různými tématy, jako jsou věda a technika, sport, kultura, přírodověda a další. Ve skautu býval i exprezident Havel a na webových stránkách skautingu o něm říká: „Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem se svým skautským oddílem také sjížděl řeky a prožíval podobná dobrodružství. Vím, co vše skauting znamená, a raduji se z toho, že jeho myšlenky jsou stále aktuální a oslovují mladé lidi.“

Co říkají o 3. oddílu jeho členové?
„Líbí se mi tu hlavně kamarádi, hry, a že chodíme do přírody,“ řekl Lukáš Březina. Ondřej Štifler a Petr Sádovský se potom shodli: „Nejvíc nás baví různé sportovní hry, hlavně házení ringo kroužkem, fotbal nebo blokáda. Dobrý jsou také hry s šátky nebo badminton.“ A jestli jim vadí, že oddíly jsou přísně oddělené? „Vůbec, někdy je to bez holek prostě lepší,“ uvedli se smíchem kluci.

Kdo se může stát členem?
Věk členů je daný na minimálně osm let. Pro celoroční činnost je lepší, když chlapci umí dobře číst a psát a jsou už samostatní. Další podmínkou je mít čas na pravidelné páteční schůzky, letní tábor a občasné víkendové výpravy. 3. chlapecký oddíl má momentálně třináct členů. Každý musí zaplatit roční příspěvek 500 korun. Rodina, která má více dětí ve skautu, zaplatí za každé další dítě 250 korun. Částka pokrývá pojištění dětí na různých akcích a pomáhá rekonstruovat klubovny.

Jak se stát členem?
Nejjednodušší je přijít na jednu z pravidelných schůzek, které se konají každý pátek mezi šestnáctou a osmnáctou hodinou v klubovně v ulici Ku Ptáku. Oddílový vedoucí Jan Vančura poskytne veškeré informace. Kontaktovat ho lze i na e–mailové adrese: 3oddilkh@skauting.cz.

Zajímavost na konec…
3. chlapecký oddíl se jako jediný z kutnohorských skautských oddílů pyšní i vlastními webovými stránkami: skautkh.tym.cz/, kde se dozvíte třeba přesné souřadnice jejich klubovny: 49°57“11.78' N, 15°15“26.20' E nebo podrobnosti o aktivitách oddílu.

Lucie Kavanová