5. dívčí oddíl

Jaké aktivity děti v 5. dívčím oddíle čekají?
„Přínos skauta spočívá ve všeobecném rozvoji dítěte. Důležité také je, že si tu každý najde kamarády a partu. Děti nejvíce baví pohybové hry, kde mohou projevit svoji individualitu, a také hry, při kterých se nasmějí. O něco menší zájem mají o hry vevnitř, u kterých se musí sedět,“ vysvětlila nám s úsměvem roverka Magda Levá. V létě její oddíl pravidelně jezdí na tábory, které většinou trvají dva týdny. Jsou nepovinné, ale je dobré, když na ně děti jedou, protože tam na sebe mají všichni členové družiny více času. Každý měsíc také podnikají výpravy do přírody, ale i na jiná zajímavá místa. Nedávno byli třeba v Praze. Světlušky (mladší dívky) se budou letos účastnit také takzvaných Svojsíkových závodů, kde si zasoutěží s oddíly z celé České republiky.

Co se děti ve skautu naučí?
„Ve skautingu si člověk sáhne na GPSku, foťák, učí se dělat reportáže, slaňovat skály, vařit i sjíždět vodu na raftech. Ale to není důležité. Důležité je, co se člověk učí mimochodem přitom – že má cenu se o něco snažit. Že má cenu se zapojit. Že má cenu spolupracovat. Že má cenu být součástí věcí,“ píše se na internetových stránkách www.skaut.cz. „Bylo nám vštěpeno, že nejsme na světě jenom pro sebe, ale jsme v rytířském duchu mušketýrů Jeden za všechny, všichni za jednoho. Všeobecně se má za to, že skauting vychovává mladé duše k úctě k přírodě, k šetrnosti k životnímu prostředí, naučí samostatnosti,“ popisuje tamtéž své zkušenosti režisér Jiří Menzel.

Co říkají o 5. oddíle jeho členky?
„Skaut beru to jako svoji druhou rodinu, jsem členkou od první třídy. Práce s dětmi mě baví. Také studuji pedagogickou školu, takže skaut je výborná praxe,“ sdělila nám Magda Levá. Co se na tomto oddíle nejvíce líbí Dominice Novákové? „Hry a kamarádi,“ říká bez rozmýšlení. Hry baví i Martu Jeřábkovou: „Nejlepší je třeba hra na ukláněnou nebo předvádění reklam.“

Kdo se může stát členkou?
Nováčci by měli být alespoň v první třídě. „Šanci dostane každý, kdo se umí podepsat,“ říká s nadsázkou Magda Levá. Momentálně má oddíl čtrnáct členek. Mezi nimi jsou světlušky ve věku 8 až 10 let a skautky staré 10 až 15 let. Skautky se ze světlušek stanou po osvojení různých dovedností a po složení skautského slibu. Každý člen skauta musí zaplatit roční příspěvek 500 korun, rodina, která má více skautských dětí, ale zaplatí za každé další dítě jen 250 korun. Peníze jsou použity na pojištění členů na různých akcích a na opravy kluboven.

Jak se stát členkou?
Nejjednodušší je přijít na jednu z pravidelných schůzek, které se konají každý pátek mezi 16. a 18. hodinou v klubovně v ulici Ku Ptáku. Oddílová vedoucí Romana Burešová vám vše ráda vysvětlí. Můžete ji také kontaktovat na e–mailu: 5oddilkh@skauting.cz.

Lucie Kavanová