Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V mateřské škole Pohádka chtějí, aby se tam děti cítily jako v pohádce

KUTNÁ HORA - Název Pohádka vybírali v mateřské škole v ulici U Školky dlouho. „Téma našeho programu je velice blízké dětem a pohádkami jim ho lze snadno přiblížit. Zároveň je naším cílem, aby se děti v mateřské škole jako v pohádce cítily,“ shrnula Zdeňka Slavíčková, ředitelka školky, která se nachází v klidném prostředí zahrad a rodinných domků.

20.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Franc

Sama školka je obklopena velkou zahradou, která dětem poskytuje všestranné vyžití. Zahrada, ale i široké okolí umožňuje dětem poznávat krásy přírody a zároveň pobývat v čistém a zdravém prostředí.

Děti jsou rozděleny do tří tříd – Kuřátek, Klokanů a Čmeláků. V každé třídě je 28 dětí. O ty se stará šest kvalifikovaných učitelek, o čisté prostředí dvě uklízečky a dobré jídlo dětem připravují kuchařka s kuchařem.

Školní vzdělávací program školky je nazván Od svátku ke svátku a vychází z přirozeného střídání ročních období se zaměřením na známé i méně známé lidové zvyky a tradice. Na většině akcí se svou účastí, ale i nemalou pomocí aktivně zapojují také rodiče. Tím se nenásilně navazuje a prohlubuje spolupráce školy a rodiny. Září je ve znamení poutě s netradičními atrakcemi na zahradě školky, v říjnu přichází ke slovu drakiáda, kdy děti společně se studenty Gymnázia Jiřího Ortena vyrábějí draky, nechybí ani zajímavá Slavnost světýlek, kdy děti a rodiče v kostýmech procházejí po setmění po školce a zahradě. Spousta akcí provází samozřejmě prosinec, ať už je to zahájení adventu, obchůzky Perchty a Lucky, mikulášská nadílka, vánoční jarmark a další. V lednu školka spolupracuje s charitou při Tříkrálové sbírce, součástí února je masopust, v březnu se vynáší smrtka a vítá jaro, duben je ve znamení pálení čarodějnic a červen přináší Letnice a Den dětí. Jednotlivé části projektu jsou přístupné nejen rodičům, ale i široké veřejnosti, která vítá oživení starých lidových zvyků a tradic.

Po celý rok všemi činnostmi školky prostupují prvky tvořivé dramatiky. „Je to forma výchovné práce, která dětem umožňuje intenzivnější zážitky. Jedná se o soubor her a herních prvků, kterými se děti trénují pro budoucí život,“ říká ředitelka s tím, že děti si zdokonalují jemnou i hrubou motoriku, pohybové dovednosti, smyslové vnímání, tvořivé a výtvarné schopnosti, logické myšlení i myšlení obecně. V rámci zdravého životního stylu školka po dohodě s fyzioterapeutem pořádá pravidelná preventivní ranní cvičení. Nedílnou součástí je i otužování. V zimě děti navštěvují saunu na gymnáziu.
Vhodná poloha školky vybízí i k zabývání se ekologií, která je již řadu let součástí koncepce školky. Nejstarší děti, tedy Čmeláci a Klokani, každoročně na jaře vyráží do Jizerských hor. Do školky pravidelně zajíždí divadlo Drak z Hradce Králové a kolínské Klemprdovo divadlo, nechybí spolupráce s městskou knihovnou, vzájemné návštěvy s prvňáčky ze Základní školy Žižkov, přínos logopedické asistentky či spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou a pediatrem. Součástí hudební výchovy je výuka hry na sopránovou zobcovou flétnu. Pro zkvalitnění výchovné práce získávají učitelky nové poznatky na řadě seminářů.

Od ledna 2004 Mateřská škola Pohádka, příspěvková organizace, funguje jako samostatný právní subjekt. V posledních třech letech se jí podařilo zrekonstruovat a do pohádkového stylu více přiblížit školní kuchyni a výdejny jídla v jednotlivých třídách, podlahové krytiny na chodbách a schodištích, umývárny a sociální zařízení, střechy, okna a dveře, podařily se i drobnější úpravy, které zútulnily další prostory Pohádky. „V loňském roce jsme požádali o státní dotaci, které k naší velké radosti bylo vyhověno. V současné době proto připravujeme velkou rekonstrukci Pohádky, která proběhne o letních prázdninách. Opravíme kanalizaci, rozvody vody a topení, zateplíme budovy a opatříme je novými fasádami, předláždíme chodníky a přístupové cesty. Už teď se moc těšíme, že nás po prázdninách Pohádka přivítá v novém,“ usmívá se ředitelka s tím, že ještě než před prázdninami děti Pohádku opustí, čeká je týdenní pobyt v Jizerských horách, výlet za pohádkami do skanzenu, oslava Dne dětí, rozloučení s předškoláky, flétnový koncert a divadelní představení.

20.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti z mateřinky prožily den plný strašidel.
18

OBRAZEM: Děti z mateřinky prožily den plný strašidel

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výbornou výchozí pozici do jarních odvet soutěže meziokresních výběrů kategorie U11 vybojovali zástupci Kutnohorska. Pod hlavičkou Okresního fotbalového svazu Kutná Hora porazili ve středu 11. října na turnaji v Poděbradech všechny tři soupeře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení