„Kapacita školek ve městě je vyčerpaná. Objekty se dají pouze rozšířit o dostavbu, ale to ani v jedné ze školek u nás nejde. Museli bychom stavět nový objekt,“ uvedl například Antonín Hejzlar z čáslavské radnice. Město však o výstavbě nové budovy pro účely předškolního vyučování zatím neuvažuje.
„Situace v našem městě je jiná než v jiných městech srovnatelné velikosti, kde však roste průmysl a výroba,“ řekla ředitelka Mateřských škol Kutná Hora Jana Procházková.

Zdejší mateřské školy proto takzvaným „převisem“ počtu dětí netrpí. Změnu situace v největším městě regionu lze však očekávat v souvislosti s výstavbou továrny Foxconn.

„V konečné fázi má mít tento podnik tisíce zaměstnanců. A nebude se jednat jen o zahraniční dělníky, kteří zde děti mít nebudou, ale o spoustu dalších zaměstnanců, kteří zde založí rodiny,“ dodala Procházková s tím, že z uvedených důvodů lze nárůst počtu dětí a tím i překročení kapacity školek očekávat.

Už nyní se proto hovoří o výstavbě nových budov mateřských škol. Jejich investorem by mělo být jak město, tak samotný tchajwanský gigant Foxconn.
Časový horizont, který je v souvislosti s výstavbou nových školek zmiňován, je dva roky.

Naproti tomu kutnohorská soukromá mateřská škola Pohádka má každoročně větší počet přihlášek dětí, než jaký může uspokojit. „Letos je to dokonce ještě o něco víc než vloni,“ podotkla ředitelka školy Zdeňka Slavíčková.

Nárůst počtu dětí a naplnění kapacity je možná překvapivě i problémem venkovských školek. Týká se to například Zbraslavic, kde se v mateřské škole nedávno otevřela nová třída pro deset dětí. Současná kapacita zařízení je šedesát dětí. „Podle prognóz by to mělo na několik let stačit,“ předpokládá starosta obce Ondřej Havlovic.

Tím navíc stavební práce a modernizace školky zdaleka nekončí. Aktuální je například „přiklepnutí“ státní dotace na zateplení a změnu vytápění v objektu. Ondřej Dvořák, Jitka Pokorná