Miroslavě Pechové z Kutné Hory se daří pubertální jazyk rozluštit, ale dá to, podle jejího názoru, velkou práci. „Pubertální slang pro mě bývá složitou šifrou.Většinou pochopím z kontextu, co vlastně dcera chce, ale u některých výrazů se pozastavuji hodně,“ řekla matka šestnáctileté Lenky.
Většina slangových slov pochází z angličtiny, ale samozřejmě má i svoji českou podobu. Třeba zkratková upozornění na vsuvku do dosavadního tématu btw a mmchd jsou, ačkoliv by to málokdo řekl, stejného významu. Podobně je tomu tak rovněž u souhlasných yep, yeah a jj.
Podle odborníků se teenagerský zkratkový slang šíří hlavně díky moderním internetovým komunikátorům jako jsou ICQ, QIP a v poslední době i My Space a Facebook.
„Je jasné, že tyhle obrazně řečeno žrouti času, i klasické webové chatování, snižuje mladým lidem slovní zásobu a celkovou schopnost vyjadřovaní, ale vzhledem k tomu, že internet je dnes základní součástí života, nelze tomu nijak zabránit,“ řekl speciální pedagog Petr Morávek, který se přiznal, že sám denně u MySpace nebo i ICQ prosedí minimálně hodinu.
V posledních letech jsou populární i kódované vulgarismy. Častým slovem bývá dorota. Pokud jej použije šestnáctiletá slečna ve chvíli, kdy mluví o nějaké své vrstevnici, může si být každý jist, že se nejedná o jméno kamarádky, nýbrž o velice nelichotivý výraz na adresu diskutované dívky.
Pubertální slang se den ze dne zvětšuje o nové pojmy a sami mladí lidé přiznávají, že mnohdy netuší, co které slovo znamená.
„Někdy nevím skutečný význam a domýšlím si ho. Ale všimla jsme si, že to tak má skoro každý,“ prohlásila s úsměvem osmnáctiletá Petra Šverclová z Kutné Hory.
Irena Blahníková