Členové klubu se sešli ve dvě hodiny odpoledne u budovy pivovaru. Na sraz přišli vybavení pevnými pohodlnými botami, sportovním oblečením a také batohy s občerstvením. Děti si zde krátily čekání na opozdilce koulováním a dospělí přemítáním, kdo ještě přijde. Po odbytí druhé hodiny se ještě chvíli čekalo a nakonec zástup vyrazil.

Cestovatelé společně zamířili cestou na Kaňk, kde svou trasu stočili k vysílači a nakonec se došli podívat až k areálu nové rozhledny. Na takřka pětikilometrovou procházku se vydaly hlavně rodiče s dětmi, ale i fenečka bígla Bela, která se této akce zúčastňuje spolu se svou paničkou pravidelně. Dětem pomáhá vyšlápnout kopec, stačí když se chytnou vodítka a ona je táhne. 

Vedoucí klubu Sluníčko je Eva Lebedová, která zodpověděla pár otázek nejen o krmení zvířátek, ale i klubu samotném.

Na úvod musím říci, že fungujete v Kutné Hoře již dlouhá léta. Máte za sebou spoustu zajímavých událostí. Vzpomenete si ještě přesně na den, kdy byl klub Sluníčko založen?
Jistě. Sluníčko v Kutné Hoře svítí od 4. června 1994 to znamená, že letos oslavíme již devatenáct let. Stejně jako televize Nova. (smích)

Můžete připomenout váš klub, jak vznikl a co je jeho náplní?
Klub Sluníčko Kutná Hora vznikl díky Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v České republice. Je to sdružení celorepublikové a zaštiťuje šedesát dva klubů v různých městech. Kutná Hora má Sluníčko, Ostrava Stonožku, Svitavy Pohodu. Nejvíce klubů má potom samozřejmě Praha, kde jsou třeba Broučci nebo Motýlci. Sluníčko vzniklo z iniciativy rodičů postižených dětí a mládeže. Hlavním mottem tohoto spolku byla integrace. Zdravé děti formou hry zapojily své zdravotně postižené kamarády do všech her, které se dají hrát v klubu i na volném prostoru. Nemají před sebou žádný ostych a berou se takové, jaké jsou. Postižené dítě se rádo přizpůsobuje těm ostatním a má to i tu výhodu, že se začíná i osamostatňovat. Touží být jako „ti" zdraví kamarádi.

O malé Marušce

Máte k tomuto nějaký příklad?


Jeden krásný příklad z mnoha jiných: Maruška se bála chodit, bylo jí už přes dva roky a stále jen chodila za ruku, nebo jen lezla po kolenou. Nějak se tam objevil klučina o tři měsíce mladší. Marušce se asi líbil, tak ho chtěla chytit. On stále ustupoval o malý krůček dál a dál, až se Maruška nevědomky pustila gauče a udělala několik krůčků za ním. To se opakovalo celé dvě hodiny a těch krůčků stále přibývalo. Byl to nádherný pohled, jak se děti umějí motivovat. Nakonec šla s maminkou domů po svých a pokaždé v klubu si s klučinou hrála na honěnou. Rádi na tuto událost ve Sluníčku vzpomínáme. A takových situací je hodně. Děti dokážou mnoho a dělají to automaticky, reflexem, od přírody, na rozdíl od nás dospělých, kteří se musíme učit jak navazovat kontakt s postiženým dítětem.

Chápu tedy dobře, že klub pomáhá i úplně těm nejmenším dětem, které mají specifické potřeby?
Ano, samozřejmě. V dnešní době je spousta dětí s alergiemi, ekzémy a zde se mohou postupně zapojovat do malého kolektivu na zkušenou. Pak není problém jít do mateřské školky do velkého kolektivu. Když to shrnu, náplní klubu je integrace, hry, zábava smích, zářící dětské oči a zkušenost s kolektivem. Máme své stálé členy. Jsou to vesměs rodiny s postiženými i zdravými dětmi a ti mají zaplacen členský poplatek. Ale vítáme i návštěvníky z řad veřejnosti, kteří k nám mohou přijít a strávit s námi příjemné hravé odpoledne.

Funguje klub po celý rok? Nebo má letní pauzy? Kdy vás přesně můžeme navštívit?
Máme každé pondělí a středu od patnácti do osmnácti hodin. O prázdninách máme prázdniny i my, ale po telefonické domluvě lze otevřít i v této pauze.

Jak probíhá klasický pobyt v klubu? Co se zde děje?
Klubová činnost jsou již zmíněné hry a zábava, ale učení se novým věcem, výroba příležitostných ozdob, výzdob a jiné věci. Děti si hrají a maminky si vyměňují různé informace v sociálním poradenství, novinky v zákonech, možnostech lázní, lékařské pozitiva, návštěvnost školek, škol a spousty dalších důležitých informací. Díky maminkám, které umí na nějaký hudební nástroj, máme muzikoterapii, učení se nových slov, slovní zásobu, procvičování paměti, udržování rytmu. Na víkendy pak máme připravené různé akce, na kterých se můžete setkat třeba i s panem Janem Přeučilem a paní Evou Hruškovou při pohádkách a pověstech.

Prý máte i počítače.
V naší „počítačové místnosti" se děti mohou seznámit s počítačem a zahrát si i nějakou tu hru. Jen je trošku problém s rychlostí přenášení dat, protože máme darované počítače staršího data. Ale to nám vůbec nevadí! Hlavně že se na tom děti trošku naučí. Jeden odkoukává od druhého, co to na tom monitoru vlastně má, a chce to taky. Tím se trošku procvičuje i jemná motorika, aby se ten prstík dostal zrovna tam, kam je potřeba a hra se mohla hrát. Taková hra Vlak, kde se cestou sbírají vagónky a musejí se dopravit až k určité bráně je nejen na rychlost, ale hlavně na motoriku a myšlení.

Srnka nepočkala, ale tradice zůstala

Teď k akci krmení zvířátek. Řekla jste mi, že tato akce má již letitou tradici? Jak taková tradice vznikla?
Procházka s krmením lesní zvěře vznikla z dlouhé chvíle. Bylo nádherné zimní počasí a neměli jsme co dělat, tak se rozhodlo, že se půjdeme podívat na Kalvárii. Bylo nás pět rodin, asi dvacet lidí. Vzali jsme něco dětem do batůžků a šlo se. V lese jsme potkali srnku a děti začaly vyndávat dobrůtky z batůžků, ale srnka byla pryč. Nechali jsme ji tam tehdy nějaké sušenky a slíbili si, že se tam zase vrátíme. A tak to děláme každý rok.

Další akce jsou 
již na dohled

Odhalíte něco ke zbytku letošního roku? Co v klubu plánujete?
Máme toho v plánu hodně. Na každý měsíc. Už teď máme za sebou lednovou procházku Kutnou Horou, pro únor je tedy krmení zvířátek. Na březen pak připadá Vítání jara, to máme naplánované na 23. března a jen o dva dny později vyjedeme společně na Matějskou pouť. V dubnu oslavíme netradičním způsobem čarodějnice. V květnu nás pak čeká už letitá tradice, otevírání potůčků, v červnu je to jasné, to oslavíme Den dětí. V létě společně vždy vyrazíme na nějaký rekreační týdenní pobyt. V září se nejprve rozloučíme s prázdninami výletem do zoologické zahrady a 21. září přivítáme podzim. V říjnu nás čeká drakiáda. 30. listopadu nás navštíví Mikuláš. Už to s ním máme dohodnuté (smích). No a v prosinci se sejdeme 15. prosince na tradiční vánoční akci a možná i na Silvestra. Všem dobrým lidem jsou dveře otevřeny.

Ještě na závěr otázka: Neplánujete rozšíření klubu?
Aktuálně je Sluníčko rádo, že vůbec svítí. Máme sice dotaci od města Kutná Hora na provoz, ale ta nestačí, a tak musíme shánět penízky od různých sponzorů, kterých je bohužel málo.