První úspory nového majitele kutnohorské nemocnice by se měly projevit již koncem ledna nebo začátkem února. Kouzlo přitom spočívá v řádném vykazování výkonů. „Největší prostor je právě v pečlivém vykazování výkonů,“ zmínil nový šéf zdravotnického zařízení Radek Chmelík.

Propouštění postihne úředníky

Další kroky zasáhnou administrativní složku nemocnice, která je podle jejího nového šéfa přebujelá. „Propouštění zdravotního personálu není na pořadu dne. A ani si nemyslím, že by do budoucna bylo masivní nebo vůbec nějaké,“ uvedl Radek Chmelík.

V těchto dnech jednají se zástupci zdravotních pojišťoven o podobě nových smluv. Dlouhodobě se hovoří o existenci gynekologicko–porodnického oddělení a právě tuto otázku hodlají řešit v příštím týdnu s ředitelem Středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

A co se aktuálně děje v nemocnici? „Nyní se instaluje nový informační systém, který funguje i v okolních nemocnicích,“ přiblížil Chmelík. Bude tak moci dojít k výměně dat.

Město se své role v zařízení nevzdá

„Medistyl Pharma zaplatí do konce příštího roku dvanáct a půl milionu korun. Tyto peníze můžeme už na jaře do nemocnice z městského rozpočtu pustit,“ předeslal starosta Ivo Šalátek.

Jako majitel a správce majetku by měla tedy i nadále kutnohorská radnice ovlivňovat fungování zdravotního zařízení. Zatímco dosud několik desítek milionů korun ročně spolkl provoz nemocnice, rozvážou se nyní radnici ruce a bude moci investovat přímo do obnovy svého majetku v kutnohorské nemocnici.

„Chtěli bychom začít s věcmi, které nám přinesou i nějaké úspory, tedy výměna oken, zateplení a potom sociální zařízení,“ sdělil Ivo Šalátek.

Nač nové vedení nemocnice zacílí?

  • vzdělávání zdravotnického personálu
  • snížení přezaměstnanosti – obslužný personál a administrativa
  • centralizace příjmu a diagnostiky pacienta
  • funkční informační systém k zlepšení vykazování výkonů
  • přeměna gynekologicko–porodnického oddělení na nadstandardní, alternativní porody
  • rozšíření spádové oblasti
  • změna prostředí pro nemocné, zlepšení spolupráce s jejich rodinami

 

Starosta Ivo Šalátek k prodeji nemocnice


Co znamená prodej podílu ve společnosti Nemocnice Kutná Hora pro vás konkrétně?

Pro mě osobně to znamená konec obrovských starostí. O mně je známo, že jsem se snažil najít provozovatele nemocnice vsoukromém sektoru již vpředminulém volebním období. Vpodstatě jsem ale neměl kolegy vzastupitelstvu, kteří by byli naladěni na stejné notě jako já. To minulé zastupitelstvo na tom nebylo o mnoho lépe. Probíhala řada diskusí a vysvětlování. Stejně se nepodařilo.

Po posledních volbách se změnilo padesát procent zastupitelstva. Místní ODS výrazně posílila. Máme třetinu vzastupitelstvu. Tak se mi podařilo nastavit privatizaci tak, že během roku jsme dospěli kcíli.

Co bude tento stav znamenat pro nemocnici samotnou?

Jedině všechno dobré. Daleko větší perspektivu pro pacienty. Možná jiný přístup personálu. Vše bude pod větší kontrolou. Kvalita nesmí a nepůjde dolů. Provozovatel bude velmi zainteresován na ekonomice zařízení. Jsou to peníze konkrétních lidí. Nejsou to peníze politiků, které si někdy politici přivlastňují jako svoje. Jsou to peníze veřejné, které jsme minulé roky dali na provoz do nemocnice. Pokud se dává zcizího, tak mu to nečiní takový problém, jako když je to ze svého. Věřím, že všechno bude fungovat lépe, hlavně po té ekonomické stránce.