„Na rozlehlých pláních ve vyšších polohách okresu, kde je více sněhu, vane čerstvý vítr a fouká krystalky přemrzlého sněhu na silnici. Na jejím posoleném a vlhkém povrchu sníh navíc snadno ulpívá,“ popsal nežádoucí efekt dispečer kutnohorské Správy a údržby silnic Jiří Škapa, který se na inkriminovaných místech byl také osobně podívat.

„Nejhorší je to v úseku od křižovatky u Košic oběma směry – na Žandov i na Vysokou. Tvoří se tu jazyky a vyhrnuté hromady sněhu jsou přes metr vysoké. Silničáři ale dělají, co mohou,“ myslí si jeden z řidičů, který právě absolvoval trasu z Uhlířských Janovic do Kutné Hory.

Totéž potvrzuje i Jiří Škapa. „V tuto chvíli nezbývá než jezdit takříkajíc do zblbnutí,“ usmál se trpce. Zlepšení lze podle něj očekávat poté, co se oteplí a na povrchu silnic se vytvoří zpevněná krusta. „Ještě tak týden nepříznivá situace potrvá,“ odhadl dispečer.

Nyní jsou posypové a prohrnovací vozystále v permanenci. Řidiči jsou většinou trpěliví, ale najdou se i výjimky. „Motoristé si musí uvědomit, že po nás nemohou chtít, abychom jim silnici vytírali hadrem,“ řekl ve velké nadsázce dispečer Jiří Škapa.

Zatím podle jeho slov nedošlo na Kutnohorsku k žádným vážnějším kolizím. „Například u Zruče nad Sázavou pouze občas podsypáváme kamiony, které ve sněhové břečce přibrzdí a už se nerozjedou,“ doplnil.