„Vídáme je každé ráno s cigaretou v ruce, jak nervózně končí svou nikotinovou chvilku těsně před areálem školy,“ poznamenala učitelka Dana Krulišová.

Jak dokazuje vyhodnocení dotazníků, nezačínají ale kouřit příchodem do střední školy, mnozí získali tuto zkušenost zhruba v deseti letech a do prvního ročníku nastupují již zdatní a mnohdy závislí kuřáci. „Nevyhýbají ani alkoholu či experimentování s dalšími typy drog. My pak máme dvě možnosti: buď dělat, že se to vyřeší samo, anebo aktivně něco udělat,“ uvedla Krulišová s tím, že škola zvolila druhou variantu.

Spojila své síly s občanským sdružením Prostor v Kolíně. Jejich pracovníci se od ledna pohybují ve škole i okolí a vyhledávají žáky, kteří projeví zájem skončit s některou ze svých závislostí, nebo kteří se budou chtít poradit, co dělat, když chtějí pomoci například kamarádovi či rodičům.

„Zkušebně se pracovníci z Prostoru zúčastnili i rodičovských schůzek loni v listopadu a od té doby pomohli žákům při řešení nejen zmíněných problémů, ale i potíží jiného druhu,“ doplnila Krulišová.