Dal si pár piv, pak omylem strčil do jedné dívky a dva mladíci z Čáslavska jej za tuto troufalost krutě ztrestali. Jeden jej napřed kopl do hlavy a druhý poté bezbrannému ležícímu člověku na hlavu šlápl. Výsledek? Těžké nitrolební zranění a poranění mozku. Mladému muži šlo o život.

Ve čtvrtek za to stanuli jednadvacetiletý František Takács z Chotusic a o rok mladší Martin Zimmermann z Čáslavi před kutnohorským soudem. Za těžké ublížení na zdraví jim hrozí až osmileté vězení. Soudce Ivo Zelinka včera rozsudek nevynesl a líčení odročil na příští týden. „Vyslechneme ještě jednoho svědka,“ řekl.

Soudce vazbu nezrušil

Oba obžalované mladíky přitom soudce Zelinka ponechal ve vazbě, přestože žádali o propuštění. „Důvody pro zrušení nepominuly,“ uvedl. Takács i Zimmermann už totiž mají záznam v trestním rejstříku. Vloni je havlíčkobrodský soud potrestal za výtržnictví. U kutnohorského soudu jsou navíc stíháni ještě pro další ublížení na zdraví. To se přihodilo shodou okolností také letos na sedlecké pouti, necelou hodinu předtím, než oba napadli Jaroslava Doležala. Jejich oběťmi se stali dva mladíci. Na ně měl společně s Takácsem a Zimmermannem zaútočit ještě třetí do party – Stanislav Horák. „Je obžalován společně s nimi,“ potvrdila státní zástupkyně Vlasta Bláhová. V kauze Doležal figuruje Horák jen jako svědek.

Napadený mladík bojoval o život

Jak vážným případem se kutnohorský soud zabývá, je zřejmé z včerejší výpovědi soudních znalců. „Poškozený byl bezprostředně ohrožen na životě a bez včasné pomoci by zemřel. Rány do hlavy byly vedeny velkou silou. Nelze vyloučit trvalé následky úrazu,“ řekl soudní znalec v oboru lékařství. Psychiatr Jan Kolomazník, doplnil, že oba obžalovaní netrpí duševní poruchou a přestože byli v době činu opilí, věděli, co dělají.

Obžalovaný prý jednal unáhleně

Zimmermann i Takács ve čtvrtek přiznali, že Jaroslava Doležala napadli. Takács, bývalý kickboxer, jej měl kopnout holení do hlavy a srazit na zem. Zimmermann pak na hlavu šlápl. Ani jeden z nich nedokázal vysvětlit, proč zaútočili tak brutálně pro malichernost. Stimulem totiž údajně mělo být to, že opilý a vrávorající Doležal strčil do dívky stojící u Stanislava Horáka. „Když jsem to viděl, chtěl jsem bránit tu dívku i Standu. Nesnáším, když se někdo násilně chová k ženám,“ snažil se hájit František Takács. Zároveň projevil nad činem lítost. „Mrzí mě to. Jednal jsem unáhleně. Nechtěl jsem takhle ublížit,“ kál se.

Poškozený Jaroslav Doležal uvedl, že si nic nepamatuje a detaily zná pouze z vyprávění svých známých. Dodnes je v pracovní neschopnosti a má potíže při jakémkoliv pohybu hlavou. Čeká jej ještě další operace – plastika části lebeční kosti, která mu na hlavě chybí.