Ze čtyř předvolanách svědků se včera ráno dostavil k okresnímu soudu jen Radek Loukotka, který senátu oznámil, že s obžalovaným Rubičem se znal od svých patnácti let. Později pracovali u stejného vojenského útvaru, ale blíže se nestýkali. „Jednou jsme si spolu dali cigaretu marihuany. Položil mi ji na kapotu auta, já jsem si ji zcela dobrovolně vzal a na parkovišti v Čáslavi u rybníka celou vykouřil. Zabalená nadrcená směs nebyla určitě kvalitní, protože to nemělo žádný účinek,“ uvedl Radek Loukotka s tím, že s marihuanou měl už zkušenosti z dřívejška, ale minimální. „Jiné drogy jsem od Rubiče neměl a ani nevím, že by je distribuoval,“ zdůraznil Loukotka.

Obžaloba viní Jana Rubiče z toho, že nejméně od července roku 2004 do letošního ledna prodával svým kamarádům pervitin, heroin a marihuanu. Rubič ale už dříve v soudní síni tvrdil, že dělal jen prostředníka, že si kamarádi u dealerů drogu sami objednali a on jim ji vozil, protože měl jako jeden z mála auto. Množství, které podle obžaloby tímto způsobem předal, považuje za přehnané. Podobně už dříve vypovídali i svědci, jimž drogy vozil.

Podle předsedkyně senátu Evy Novotné se ovšem výpovědi Rubiče i některých svědků lišily v přípravném řízení a před soudem. „U výslechu mi pořád něco předhazovali a vyhrožovali mně, pokud neřeknu, co chtějí, že budu také obviněn,“ naznačil při zářijovém hlavním líčení své zkušenosti z kutnohorské kriminální služby svědek Luboš Horký.

Soudní kauza bude v Kutné Hoře pokračovat 12. prosince od 8.30 hodin.