„Nebudu zastírat, že i u nás se některé věci řeší dlouho, ale v měřítku Středočeského kraje se pohybujeme v té lepší polovině,“ uvedl na úvod místopředseda a mluvčí Okresního soudu v Kutné Hoře Milan Závurka. Ten by považoval za neférové, kdyby neřekl, že někdy jsou vleklá líčení zaviněná nesoustředěností činnosti soudců. Zásadnější problém však vidí jinde.

„Obžalovaní se sami snaží jednání protahovat, a tak třeba častokrát včas nepředloží nějakou listinu, či navrhují vyslechnout další svědky. Soudci pak mohou ve většině případů těžko předem určit, jestli nová výpověď něco nového přinese,“ naznačil Milan Závurka.

Podle jeho názoru soudy zdržují i znalci. „Je jich relativně málo. Navíc je stát platí paušálně podle daných tabulek. V tržním hospodářství je pak přirozené, že pokud se znalec dohodne se soukromníkem na vyšší smluvní ceně, pochopitelně mnohdy upřednostní jeho nabídku před zakázkou státního orgánu,“ vysvětlil Závurka.

Devět soudců v Kutné Hoře má v současnosti poměrně dobré podmínky k práci. Přestěhováním okresního státního zastupitelství do budovy bývalého okresního úřadu v Radnické ulici získali potřebné prostory, navíc disponují moderní počítačovou technikou, která usnadňuje zejména administrativní práci. „Tabulkově bychom měli mít v Kutné Hoře k dispozici jedenáct soudců, ale jedna kolegyně je na mateřské dovolené a jedna odešla na začátku letošního roku do starobního důchodu,“ podotkl Závurka.

Práci soudcům naopak neulehčila novela zákona platná už od 1. ledna 2002. „Například při trestním řízení nařizuje svědkům, že se musí dostavit k soudu. A to někdy bývá problém, také proto se soudy protahují. Dříve to bylo jednodušší, svědecké výpovědi se četly z protokolu vyšetřovatele,“ už dříve uvedla Vlasta Bláhová z Okresního státního zastupitelství v Kutné Hoře.

„A to ještě v občansko – právních řízeních doručování písemností už není povinností Policie České republiky. Vznikají prodlevy, protože pošta, soudní doručovatel nebo justiční stráž nemají takovou znalost místních poměrů,“ zakončil Milan Závurka.

Fungují podle vás soudy dostatečně rychle? Nebo máte spíše zkušenosti s vleklým soudním řízením, které se táhlo léta a bez většího efektu? Dejte nám vědět. Psát můžete do diskuze k tomuto článku, nebo na e-mailovou adresu: reporter.kutnohorsky@denik.cz. Těšíme se na vaše názory a zkušenosti! Vítáme samozřejmě i ty pozitivní. Nebo můžete alespoň hlasovat v anketě vpravo!