Doposud neznámí vandalové počmárali několik domů s relativně novými fasádami a zateplením, zavděk vzali také těmi staršími i plastovým kontejnerem.

Novou fasádu „zdobí“ černý nápis

Lidé, kteří v posprejovaných domech žijí, nad vandalským činem jen kroutí hlavou. Co jsou zač ti, kteří ničí cizí majetek? Je to jejich hobby?

„Je to hrůza. V říjnu jsme si nechali udělat novou fasádu za čtyři sta tisíc a teď je takhle poničená,“ zlobila se Zdeňka Kraupnerová, obyvatelka bytu v jednom z počmáraných domů. Za čtyřiadvacet let, co zde bydlí, se prý nic podobného nestalo.

„V noci, když k tomu došlo, jsem ani nic neslyšela, máme ložnici na opačnou stranu,“ dodala Kraupnerová.

Také obyvatelka další poškozené stavby Věra Krutská v době, kdy vandalové řádili, nic neslyšela.

Sprejeři totiž nedělají hluk, škodí potichu.

„Vím o třech dalších místech, kde se nápis objevil. Je to stejný znak, stejné grafity a stejný sprejer,“ míní Krutská. Podle jejích slov v neděli dopoledne, když zjistili, co se stalo, hned přivolali policii. „Na policii mi řekli, že to bude určitě trestný čin, že to rozhodně bude škoda nad pět tisíc korun,“ doplnila Krutská.

Pachateli hrozí rok odnětí svobody

Pachateli by v případě odsouzení za podobný čin hrozil, podle slov mluvčího kutnohorské policie Daniela Votroubka, až jeden rok odnětí svobody.

„Předběžná škoda je odhadnuta na jedenatřicet tisíc korun,“ řekl Votroubek.

Na včerejší desátou hodinu ranní si obyvatelé jednoho z „vyzdobených“ domů pozvali firmu, která zjišťovala rozsah škod, kolik bude stát oprava a jakým způsobem se bude provádět.

Zaměstnanec firmy, která se odstraněním těchto výtvorů zabývá, uvedl, že je schopen pomocí jejich přípravku odstranit nápis, ale ne zcela. „Zůstanou tam mapky. Tím, že dneska prší, tak nemá látka stoprocentní účinnost,“ dodal.

To, co na zdi zůstane, překryje podle odhadu Pavla Horyny z firmy, která dům zateplovala, jedna fasádní barva. „Odhaduji, že jen materiál a práce na překrytí jednoho výtvoru vyjde zhruba na tisíc korun. Nepočítám odstranění nápisu,“ spočítal Horyna.

Podobný případ jako tento se objevil v Kutné Hoře také v noci na prvního června, kdy někdo poškodil fasádu jednoho z domů v ulici Sportovců.

„Neznámý sprejer potřísnil zeď barvou ve tvaru několika písmen a způsobil tím škodu za dva tisíce korun,“ uvedl mluvčí kutnohorské policie Daniel Votroubek.

Podle jeho slov jsou v těchto případech nejdůležitější informace, které získají policisté na místě. „Poznatky oznamovatelů či poškozených, kteří si například všimli konkrétního člověka či konkrétního vozidla velkou měrou přispívají k úspěšnému dopadení pachatele“ dodal Votroubek.

Zda se v uvedených dvou případech z posledních dnů jedná o totožného pachatele, je podle Votroubka předmětem vyšetřování.

V loňském roce policisté vyšetřovali na Kutnohorsku čtrnáct takových případů. Šest z nich se jim podařilo objasnit. Od začátku tohoto roku do současné doby jich evidují pět. Z toho jeden je zatím vyřešen.