Částečné přerušení kontaktů bylo způsobeno dlouhodobou reorganizací německé partnerské školy. Minulý měsíc tak byla spolupráce znovu fakticky navázána.

Skupina osmnácti studentů odjela do Berlína. Při týdenním pobytu se seznámila s jeho nejzajímavějšími místy. Program byl obohacen o technické zajímavosti jako například o návštěvu letiště bývalé britské zóny, policejní jednotku vybavenou nejmodernějšími vrtulníky nebo o technický unikát z roku 1927, pomocí kterého se při plavbě lodí vyrovnává velký výškový rozdíl mezi hladinami kanálů. Technickou lahůdkou je však i samotná doprava čtyřmilionového hlavního města Spolkové republiky Německo. Tento perfektně fungující systém nadchne každého a svou jednoduchostí potěší všechny, kteří by jinak v tomto velkém multikulturním a pulzujícím městě byli ztraceni.

O týden později při návratu do České republiky se výprava zdvojnásobila. Do Kutné Hory přijeli také němečtí studenti, na které čekal již vcelku tradiční program. Zájem byl samozřejmě o návštěvu střední průmyslové školy, prohlídku památek ve městě a v jeho blízkém okolí – zámek Loučeň a Žleby. Praha za jeden den nenabízí moc prostoru pro detaily, ale tamní atmosféra osloví každého. Akce jako grilování, sport, turistika a na závěr večeře a netradiční program ve středověké krčmě v Dětenicích pomohly zlepšit již dříve navázané kontakty.

Črnáctidenní „družení“ se jako obvykle vydařilo a přineslo spoustu nových zážitků.
Cenová dostupnost tohoto projektu ho činí i do budoucna pro studenty velmi zajímavým. Ovšem bez velmi výrazné finanční podpory Česko – německého fondu budoucnosti by se celou akci dařilo organizovat jen velmi obtížně. Fond podporuje zejména projekty, které mají dlouhodobou platnost. A takovým už osmý, výměnný pobyt je.

Marcela Černá