Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byla první starostka na Uhlířskojanovicku

Podveky – Podveckou radnici vede již čtvrté volební období starostka Eva Mottlová.

19.5.2011
SDÍLEJ:

Eva Mottlová, starostka obce Podveky.Foto: archiv starostky

Myslíte si, že ženy v politice, respektive na radnici, přinášejí nějakou výraznou změnu stylu v řízení? Je tam znát nějaký ženský element?

Ano, ženy jsou hlavně matky a starají se o obec jako o rodinu. Aby si děti měly kde hrát, obec postavila hřiště. Aby bylo kde nakupovat, obec provozuje prodejnu potravin. Aby byla pracovní příležitost, obec provozuje šicí dílnu. Dále abychom se dostali do škol, do práce, k lékaři a do úřadů. Obec pravidelně přispívá na dopravní obslužnost, na základní a mateřské školy, pronajala nebytové prostory na zdravotní středisko, kadeřnictví, masáže. Obnovila knihovnu a zrekonstruovala klubovnu s volně přístupným internetem. Zřídila Czech Point, ověřování podpisů a vidimaci listin.

Jaký máte pocit z vedení obce?

Je to velice náročná a odpovědná práce. A je těžké uspokojit všechny občany.

Je to znát konkrétně v nějakých oblastech správy obce?

Kdyby byl dostatek finančních prostředků, nemusely by se upřednostňovat některé akce. Připomínky a potřeby občanů by se plnily rychleji. Systém rozdělovaní dotací je nevyhovující, malé obce jsou velmi znevýhodněné.

A vám osobně je nějaká oblast působení bližší?

Během funkce jsem prošla všemi oblastmi, což je na malé obci škála velmi široká. Samozřejmě se vždycky zajímám hlouběji oblastí, která je zrovna nejaktuálnější.

Šla byste i do vyšší politiky?

Ne, nikdy jsem po tom netoužila.

Jak ovlivňuje vaše práce váš soukromý život?

Naivně jsem si myslela, že děti a manžel budou mimo hru. Ale když se zaváděl nepopulární poplatek za odvoz popelnic, musela o něm diskutovat i dcera na diskotékách. A když jsem řešila nějakou stížnost, a jedna strana se cítila poškozená, přestala zdravit i manžela. Někdy se společenské akce stávají dalším projednáváním záležitostí obce.

Jak vidíte svůj život před vstupem na radnici a potom?

Bezstarostný, neřešila jsem sousedské spory, nemusela jsem připravovat a plánovat investiční akce. Nebála jsem se přívalového deště nebo hustého sněžení. Ale starosti nechme stranou, mám velikou radost z toho, co se nám podařilo vybudovat, a ze všech sportovních a společenských akcí v obci. V příštím roce budeme oslavovat 120 let založení sboru dobrovolných hasičů, na soutěžích nás reprezentuje mužské a dokonce i ženské družstvo, které vyhrálo letošní okrsek.

Měla jste nějaké plány, které se tím, že jste vstoupila na radnici, změnily? Měla jste nějaké plány v případě neúspěchu v posledních volbách?

Samozřejmě, ale realizují se pomaleji, než jsem se domnívala. Dala bych příležitost jiným a sháněla bych si nové pracovní místo, protože v původním zaměstnání mě skoro po dvaceti letech asi nepotřebují. Měla jsem velkou radost, že mě podpořilo tolik voličů, a mohu jim slíbit, že budu pokračovat ve zvelebování obce.

Úřadujete i doma?

Také večer upravuji naši webovou stránku, za kterou jsme mimochodem obdrželi od redakce Kutnohorského deníku v hodnocení tři jedničky. Ale už se to nedá srovnávat s rokem 1993, kdy naše obec vznikla rozdělením obce Otryby, občané Soběšína a Otryb se osamostatnili. Takže se ve staré škole v Podvekách musela zřídit nová úřadovna pro Obec Podveky s osadami Ježovice, Útěchvosty a Zalíbená. Postupně se budova zaplnila dalšími provozovnami.

Setkala jste se za dobu působení na obecním úřadě s nějakou ženskou lobby v komunální politice?

Ne, nesetkala. V zastupitelstvu máme tři ženy a šest mužů.

Setkala jste se při jednání z pozice starostky s jiným přístupem mužů v pozici protistrany?

Ne , nesetkala. Když jsem se v roce 1993 stala první starostkou na Uhlířskojanovicku, kolegové mě ochotně přijali mezi sebe.

19.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradiční předvolební debata Deníku: s politiky na cestě autobusem. Zastavení na besedě s občany ve Všetatech na Rakovnicku.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Volební místnost v čáslavské průmyslové škole.
116

Kutnohorsko volí! O hlasování je velký zájem

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé dnes začnou volit své zástupce do poslanecké sněmovny

Kutnohorsko – Volební místnosti se otevřou po celém okrese již dnes ve čtrnáct hodin. Občané si tak budou moci zvolit své zástupce do poslanecké sněmovny. Zatímco v obcích bývají volební místnosti nejčastěji na obecních úřadech, najdou se i netradiční místa.

KRÁTCE: Fanoušci skupiny Derby si přijdou o víkendu na své

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Národní středisko pro eTwinning udělilo Základní škole T.G. Masaryka certifikát

Kutná Hora – Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora s radostí oznamuje, že získala certifikát kvality za eTwinningový projekt – Spring in my country.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení