Podle vyjádření ministerstva školství v tisku jde pouze o vyzkoušení logistického a technického zajištění státních maturit na školách. Studenti by se tedy neměli obávat, že jejich případné horší výsledky v generálce se negativně promítnou v jejich hodnocení.

Podle toho k celé věci přistupuje například Kutnohorák Michal Kutílek, student Střední průmyslové školy v Kolíně. Státní maturita, kdy stejnou zkoušku budou mít školy, jejichž úroveň je zcela rozdílná, se mu sice příliš nezamlouvá, ale generálka jako taková mu nevadí. „Aspoň si člověk vyzkouší nový styl, když už to má být,“ myslí si.

Skutečnost, že do hodnocení žáků se výsledky v generálce nijak nepromítnou, potvrdila i zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Dana Kohoutová. Zároveň ale upozornila na jiný problém – do generálky musí učitelé stihnout množství školení, která jim zaberou spoustu času. „Týká se to ve velké míře třeba jazykářů. Pro ně to nebude vůbec jednoduché,“ ví Kohoutová.

Názor, že když už jsou státní maturity, je generálka přínosem, zastává i ředitelka kutnohorského církevního gymnázia Stanislava Lisková. „Co se týká samotné státní maturity, je to i mezi studenty tak napůl,“ dodala.