Členové středočeské záchranné služby budou protestovat alespoň nepřímo. Jak uvedl předseda odborové organizace středočeských záchranářů Jiří Havlovic, na sanitkách a pracovních oděvech se jim pravděpodobně objeví nápisy a transparenty znějící: „Stávka!“ a „Vládo, nesahej nám na naše platy“.

Záchranářům jako jedné ze skupin státních zaměstnanců se nelíbí, že vláda problémy vyvolané krizí přenáší na své zaměstnance. Sněmovna však již schválila desetiprocentní snížení platů zaměstnancům ve státní sféře. „Nelíbí se nám, že bychom měli platit deficit státního rozpočtu,“ uvedl Havlovic.

Sanitky zůstanou v pohotovosti

Ač jsou touto situací velmi rozhořčeni, ve svém poslání rozhodně nepovolí. „Chceme být solidární s těmi, co stávkují. Kdyby se jim něco stalo, musíme být v práci,“ řekl.

Policisté

Policisté sice ze zákona stávkovat nemohou, ale svůj postoj mohou vyjádřit mimo službu. „Policisté si mohou ve svém volnu dělat, co chtějí. Zakazovat jim nic nebudeme,“ reagovala Blanka Matějů, vedoucí Územního odboru Policie České republiky v Kutné Hoře.

Své kanceláře úředníci neopustí

Obávat se zavřených dveří nemusíte ani na úřadech. „Jednal jsem s odboráři a sdělili mi, že stávkovat nebudou,“ oznámil včera Deníku tajemník čáslavského městského úřadu Josef Ruml.

O uzavření školy rozhodnou učitelé

Zastavit snížení platů už sice státní zaměstnanci nemohou, ale jak zdůrazňují, tak není tento problém jen o platech, a stávku nepovažují za zbytečnou.
„Někteří učitelé budou stávkovat a jiní budou stávku podporovat,“ uvedla včera Iva Němcová, šéfka kutnohorských školských odborů a místopředsedkyně regionální rady odborového svazu pracovníků ve školství. Zatím se oficiálně připojily ke stávce tři školy. „Hodně z nich o tom stále jedná. Ale pokud se nepřipojí, tak budou stávku podporovat,“ upřesnila Němcová.

Pro rodiče školou povinných dětí ovšem toto nemusí znamenat, že dítě nepůjde do školy a musí tedy shánět náhradní program. „Škola zůstane zavřená podle toho, zda se ke stávce připojí nadpoloviční většina zaměstnanců,“ vysvětlila Němcová. Konečný stav by měl být znám během příštích dnů.

Stávkuje se nejen proti snížení platů

Jak zdůrazňuje Němcová, tak není tolik důležité, kolik stávkuje lidí, ale z jakých důvodů. „Připravuje se například změna zákona o zdravotních pojišťovnách. Tam vám třeba poskytnou lékařská zařízení lékařskou péči do výše jejich možností, což je ekonomicky nejméně náročná operace nebo výkon,“ přiblížila.

JITKA KODĚROVÁ