Sledování stařičkého filmu pro pamětníky by brzy mohl připomínat pohled na nástup do práce zaměstnanců zejména malých a středních podniků.

„Zrušení daňového zvýhodnění by bylo návratem do raného kapitalismu, kdy lidé do práce chodili s meltou a krajícem namazaného chleba“ konstatovala Marcela Kubínková, místopředsedkyně odborářské centrály Českomoravského odborového svazu.

Takový krok by komplikoval život zejména menším a středním podnikům, které nejsou schopny zaměstnancům zajistit stravování vlastními silami. Těžce by ho nesli také majitelé restaurací, které by odliv strávníků nejspíše přinutil k propouštění. O novele schválené vládou, mezi jejíž zastánce patří premiér Topolánek či ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, zatímco k odpůrcům se řadí většina opozice, jedná nyní parlament.

Stravenky poskytuje svým zaměstnancům také Městský úřad v Kutné Hoře.

„O situaci jsme informováni, vždyť nejistota kolem stravenek trvá delší dobu. V případě zrušení jsme připraveni zaměstnancům pomoci jiným způsobem, konkrétní řešení bude ovšem záviset od konečného znění legislativní úpravy,“ informoval tajemník úřadu Tomáš Hobl.