VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Jak se chodí po střeše Barbory

Kutnohorsko -Možnost podívat se na střechu chrámu svaté Barbory je, nepracujete-li na její rekonstrukci, naprosto ojedinělá.

22.10.2010
SDÍLEJ:

Na střeše chrámu sv. BarboryFoto: Irena Blahníková

ObčanéKutné Hory znají Barboru jako důkaz umu katolické církve přiblížit se kBohu a zároveň ostatním lidově dokázat, „kdo je tady šéf!“.Každého kdo vejde hlavním vchodem, jistě uhrane monstrózní výška, v níž jsou umístěny varhany o čtyřech tisících flétnách. V uplynulých dnech se k nim pár šťastlivců podívalo a ještě mnohem výš, na chrámové ochozy.

Smutnou pravdou je, že nahoru vedou úzké prašné chodby. Proto tento výlet nebyl dobrý nápad nejen pro ty, co trpí závratěmi, ale i pro přítomné klaustrofobiky a alergiky. Naštěstí provádějící farář Jan Uhlíř je natolik energický, že od strachu a ostatních tělesných slabostíúspěšněodváděl pozornost svým až nečekaně veselým výkladem o historii vážně působící stavby. Mě tím navíc utvrdil v teorii, že většina opakujících se alergií je pouhým placebo efektem, který vyvolá lidská mysl.

Závratě máte, i když to nevíte!

Bohužel, když poprvé shlédnete z ochozu dolů, uvědomíte se, žezávratě máte, i když jste o nich celý život nevěděli. Pořádně si tak ani neužijete nádherný výhled odhalující na jedné straně ze země neviditelná tajemství města a na druhé obzor, který neskončí chvaletickou elektrárnou.

Cestičky na vrcholu chrámu jsou navíc široké sotva půl metru a, byť jsou ohraničeny kamenným zábradlím, nebezpečně se vtírající pocit nejistoty utvrdí na maximum.

Najdete – li ale odvahu a přes ono zábradlí se překloníte, spatříte kouzlo gotické architektury tak z blízka jako nikdy, před tím. Nejprve ale musíte rozdýchat ty desítky metrů prázdnoty bezprostředně pod vámi.

Pokud se nahnete ještě trochu dál, uvidíte zblízka patrně to nejkouzelnější z četných detailů výzdoby, chrliče. Jisté je, že většina kutnohorských obyvatel se nejednou zastavila, aby si je z pevné země prohlédla. Osobně jsem od dětství žila představou, že tihle „gotičtí démoni“ jsou aspoň dvoumetroví. Nejsou! Jsou mnohem menší a mnohem méně děsivější, než působí z dálky.

Sem tam si možná povšimnete i závanu 21. století v podobě několika kabelů, ale v té situaci vás to neurazí, ani kdybyste byli tím nejpřísnějším estetikem na světě.

Už nikdy stejně!

Projít se – doslova - po střeše Barbory je velký zážitek, ale v závěru nejste nejšťastnější z faktu, že jste tam byli. Že jste si sáhli na věžní tašky, nebo, jako v případě některých, co tam byli v minulých letech, se tam i tužkou (ne)nápadně podepsali. Největší radost máte z toho, že stojíte na pevné zemi. Přesto už ale nikdy neuvidíte doménu Kutné Hory stejně. Některým bude možná připadat menší. Jiným naopak ještě úchvatnější, ale v každém případě jiná.

Irena Blahníková

22.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení