„Nebylo to však na hřišti, ale v lese na Kaňku. Stalo se to v dubnu a poranilo se dítě,“ sdělila Domasová. Podle informací Deníku se jednalo o chlapce předškolního věku.
I přes výše uvedenou skutečnost zůstávají v povědomí veřejnosti největší hrozbou zmíněná pískoviště. Nakazit se na nich zákeřnou nemocí z odhozené injekční stříkačky je podle odborníků poměrně složité, ale určitě ne vyloučené.
Potvrdil to Petr Steklý, ředitel občanského sdružení Prostor, které mapuje a zajišťuje poradenství také pro drogovou scénu na Kutnohorsku. Terénní pracovníci mění stříkačky drogově závislým, a to takříkajíc kus za kus. Stejný počet stříkaček, jako rozdají, by se měl tedy i vrátit. „Injekční stříkačka se může například na pískovišti objevit tehdy, když ji tam zanechá uživatel, kterého nemáme „podchyceného“. Nějakou chvíli totiž pochopitelně trvá, než nového uživatele „podchytíme“,“ uvedl Steklý.
Jedním z mýtů je, že když se o zahozenou injekční stříkačku píchnete, máte jistotu, že dostanete žloutenku typu C nebo HIV. U HIV je však pravděpodobnost velice malá, neboť tento virus na vzduchu velice brzo umírá. V případě žloutenky typu C je nákaza pravděpodobnější. Aby k ní došlo, muselo by se však jednat o píchnutí hluboké, do vyloženě otevřené rány.
Zajistit, aby se injekční stříkačky v pískovištích neobjevovaly, není plně ani v silách městského úřadu a městské policie.
Ochranné folie někdo zpravidla ukradne
„Proti injekčním stříkačkám není víceméně žádná ochrana. Některá dětská hřiště se pouze oplocují. Ta se na noc zamykají a pak je zase ráno otevírá správce, kterého zaměstnávají technické služby a který tam i provádí základní údržbu. Ale co se týče otevřených dětských hřišť, provádí se pouze namátková kontrola, zda jsou všechny hrací prvky v pořádku a zda je daná plocha čistá, Neprohledáváme však, jestli jsou v písku nějaké injekční stříkačky,“ řekla Lucie Schäferová z technického oddělení kutnohorské radnice.
Je třeba navštívit lékaře a ten potom domlouvá další postup s hygienickou stanicí. Člověk je pravidelně sledován, jsou mu odebírány markery hepatitid a HIV. V případě HIV je člověk sledován po dobu jednoho roku.
Problematické je také překrytí pískovišť folií. „O tom jsme uvažovali, ale problém je v tom, že pokud hřiště přikryjeme, vydrží tam plachty do noci a druhý den už jsou ukradené. To si s finančními prostředky, které máme, nemůžeme dovolit,“ dodala referentka.
Strážníci kontroly nestíhají
Ani městští strážníci na boj s tímto nešvarem tak docela nestačí. Podle vyjádření ředitele kutnohorské městské policie Oldřicha Kubového pískoviště kontrolují, jen pokud se k tomu dostanou. „Určitě se jedná o závažný problém, ale, ale máme tolik ostatních úkolů, že na tohle se skutečně dostane málokdy,“ řekl Kubový.
Strážníci však spolupracují se zmíněným sdružením Prostor. „Máme od nich kontejner, takže v případě, že máme nějaké oznámení, nebo strážníci sami něco najdou, máme stříkačky kam umístit,“ řekl ředitel.