Iniciativa k vyhlášení petice za založení vysoké školy v Kutné Hoře, za níž stojí také bývalá poslankyně KDU–ČSL a kandidátka do senátu na Kutnohorsku Michaela Šojdrová, nenechala „chladným“ mimo jiné místostarostu Čáslavi a dalšího z kutnohorských senátních kandidátů Jaromíra Strnada (ČSSD).

Nápad vznikl už před 11 lety

„Bohužel musím porušit svoji zásadu nevyjadřovat se ke svým protikandidátům,“ prohlásil. Jak připomněl, projekt vzniku vysoké školy neuniverzitního typu v kutnohorském okrese vznikl již před více než jedenácti lety iniciativou ředitelů středních průmyslových škol Petra Richtera a Jaroslava Načeradského.

„Tehdy školy spadaly pod ministerstvo školství. Bylo jen krůček od vzniku vysoké školy. Po vzniku krajů přešly střední průmyslové školy v Kutné Hoře a Čáslavi pod Středočeský kraj a začala se celá věc protahovat, protože se k tomuto projektu chtěla přičlenit města Mladá Boleslav a Poděbrady. Musím říct, že náměstkyně pro školství hejtmana Petra Bendla Dagmar Nohýnková (z ODS – pozn. red.) velmi intenzivně v letech 2004 až 2008 pracovala na vzniku vysoké školy neuniverzitního typu a měla projekt kvalitně připravený, přesto ve sněmovně podporu nenašla. Ptám se tedy, proč paní Šojdrová nebyla podobně iniciativní už v případě tohoto návrhu bývalého vedení kraje (Michaela Šojdrová byla v uplynulém období poslankyní – pozn. red.),“ řekl Strnad.

Michaela Šojdrová tuto interpretaci odmítá. Zmíněný návrh Dagmar Nohýnkové totiž podle svých slov prý ani neměla šanci podpořit.

Šojdrová: Vláda návrh neschválila

„První projekt, podle nějž mělo být sídlo vysoké školy v Poděbradech, vůbec nepřišel do poslanecké sněmovny, protože ho bohužel neschválila vláda,“ uvedla Šojdrová s tím, že na neúspěchu zmíněného návrhu se podepsala práce tehdejší ministryně za Stranu zelených Dany Kuchtové.
„Vláda návrh vrátila paní ministryni k dopracování. Nevím, z jakých důvodů se do toho nepustila,“ konstatovala Šojdrová s tím, že je možné, že na celé záležitosti se podepsalo rychlé střídání osob na postu ministra školství. „Bohužel jsem nikdy nebyla ve funkci vládní, abych mohla jako ministryně ten návrh ve vládě prosadit,“ uzavřela Šojdrová.

Tisková konference petičního výboru iniciativy Kutná Hora – město vysokoškolských studií se koná v úterý.

O petici čtěte také ZDE.