Původně měřil patnáct metrů

Po příjezdu kamionu Kollárovou ulicí na Palackého náměstí nedocházelo ke zbytečným časovým prodlevám a čtrnáct metrů vysoký strom byl pomocí autojeřábu brzy usazen do předem připraveného stojanu. „Kmen původně měřil ještě o metr více, ale kvůli lepší manipulaci při transportu jsme ho raději zkrátili,“ zmínil zástupce ředitele Technických služeb Jan Hnízdo a vzápětí naznačil, že doprava byla složitá. „Za policejní asistence jsme samozřejmě omezili provoz na silnici, protože souprava s nákladem zabrala přes polovinu vozovky. Většina motoristů to pochopila, ovšem našel se i řidič, který nám pěkně z plných plic vynadal.“

Je krásný, nebo vypadá unaveně?

Příjezd symbolu Vánoc do centra Kutné Hory si nenechal ujít osmdesátiletý senior Jiří Šanc, jemuž se jehličnan uříznutý na zahradě v Záboří nad Labem velice líbil. „Měli jsme tady už za ta léta hodně krásných vánočních stromů, a to už jsem jich dobrých šedesát zažil. Dříve se preferovaly menší rozměry, v současnosti dominují statné kmeny. O Vánocích jsme si domů brali živý stromek, ale v poslední době mi stačí umělý,“ uvedl Jiří Šanc. „Je skutečně velmi pěkný,“ zdůraznil při pohledu na stříbrný smrk, ovšem jeho názor nesdílela skupina kolemjdoucích studentů. „Ten strom vypadá nějak unaveně,“ podotkl sedmnáctiletý Pavel Houska z Kolínska.

Nabídky se městu jenom hrnou

Vedoucí pracovníci Technických služeb Kutná Hora každoročně evidují spoustu zájemců o dodání vánočního stromu. „Máme opravdu na výběr. Za kácení podobných jehličnanů by museli lidé zaplatit, ale takhle to mají zdarma. Navíc pokud chtějí, vracíme jim po Vánocích kmen rozřezaný na polena. Tak by to mělo dopadnout i letos, protože pan Suk je důchodce a rád si s nimi doma zatopí. Kontaktoval nás prostřednictvím zábořského starosty Bohumila Kačerovského,“ sdělil Jan Hnízdo.

K slavnostní rozsvícení stříbrného smrku na Palackého náměstí dojde v úterý 4. prosince od 17 hodin. „Do té doby ho zkrášlíme ozdobami převážně od dětí z místních škol a žárovkami. Žádné novinky nechystáme, měla by to být klasika,“ sdělil Jan Hnízdo.

Před rokem dominoval centrum města asi dvanáct metrů vysoký stříbrný smrk, který předtím stál na zahradě rodinného domu v ulici Na Vítkově v kutnohorské části Žižkov.