Přesně 1244 skácených kmenů, které padly proto, že byly staré, nemocné, poškozené či představovaly hrozbu pro bezpečnost silničního provozu, na podzim nahradí 7007 nově vysazených stromů. Ty již mají růst na takových místech, aby po nárazu do nich neumírali další lidé. V lokalitách, kde jejich výsadba není z bezpečnostních důvodů možná, je nahradí keře vysázené do podoby živých platů.

Na obnovu stromů a zeleně podél středočeských komunikací v pondělí krajští radní odsouhlasili uvolnění deseti milionů korun. Peníze použité k tomuto účelu mají pocházet z přebytku hospodaření kraje v roce 2008.

Stromy, které budou vysazovány, mají být podle doporučení dendrologů vhodně zvoleny tak, aby se hodily do konkrétní lokality. V nížinatém Polabí tedy budou použity jiné dřeviny než například v podhůří Brd. Rozdílné tudíž budou i ceny za výsadbu – v průměru ale jeden strom přijde na 1400 Kč. „Cena se odvíjí nejen od druhu stromu, ale také od jeho velikosti, nároků na vysazení, opatření oporou a ochranou proti okusu zvěří i následné nutné zálivky po vysazení,“ připomněla Berill Mascheková z krajského úřadu. Podle slov Rathova náměstka pro oblast dopravy Robina Povšíka se přitom u silnic mají objevit stromy-chlapáci; žádné třasořitky. „Budou už velké a vzrostlé,“ připomněl Povšík, že novou výsadbu by lidé neměli přehlédnout.

Inventura stromů kolem středočeských silnic ukázala, že kolem pangejtů v kraji roste 354 556 rozmanitých zástupců zeleně.

Jak se rozdělí 10 milionů:

- Správa a údržba silnic Mnichovo Hradiště 3,5 milionu korun
- Správa a údržba silnic Kutná Hora 2,5 milionu korun
- Správa a údržba silnic Kladno 2,5 milionu korun
- Správa a údržba silnic Benešov 1,5 milionu korun