Borci se utkali v následujících disciplínách: tahání kamionu o hmotnosti 7,5 tuny na laně, zdvihání stokilové ocelové klády, farmers walk neboli nošení „kufrů“, z nichž každý měl hmotnost 135 kilogramů, obouruč na vzdálenost 40 metrů, převracení čtyřsetkilogramové pneumatiky, držení automobilů na plošině a kombinaci.

Největší obavu v borci budily „kufry“

Jak prozradil jeden ze soutěžících Tomáš Tvrdík, největší obavy měl rozhodně z nošení „kufrů“.

„To je nejtěžší disciplína. Nést dvě stě sedmdesát kilogramů v rukou čtyřicet metrů, to je opravdu moc,“ přiznal. Jak dodal, soutěže se zúčastnil spíš z hecu a jako cíl si stanovil splnit všechny disciplíny, ať už v jakémkoli limitu. V příštím okamžiku, kdy nastoupil ke „kufrům“, bylo vidět, že ani to není cíl zanedbatelný.

Kutnohoračku Evu Rytinovou přilákalo na soutěž strongmanů mimo jiné klání ve zmíněném převracení pneumatiky. Prohlížela si čtyřsetkilový kolos a trochu zapochybovala, zda se závodníkům jejich úkol podaří. „Jsem zvědavá, jak se s tím poperou, a zda pneumatiku vůbec zvednou,“ přemýšlela nahlas.

Jako součást odpoledne organizátoři avizovali také prostor pro diváky, kdy si budou moci některou z disciplín vyzkoušet. V průběhu klání se ale nezdálo, že by se do toho kdokoli z přihlížejících nějak „hrnul“. „To opravdu nevím,“ nepřekypoval odhodláním Milan Holoubek z Kutné Hory, právě když pozoroval, jak jeden z borců se marně snaží dostat nad hlavu metrákovou ocelovou kládu. „Tuhle disciplínu asi ne. Na to se člověk musí pořádně rozcvičit, a to nejde,“ hledal důvody. Nutno uznat, že s ohledem na zdraví zad to byl postoj zřejmě více než rozumný.