Tedy voleb se vším všudy, avšak pro „voliče“, kteří ještě nedosáhli plnoletosti a nemohou proto ještě odevzdat svůj hlas ve skutečných parlamentních volbách.

Konání předcházel dopis z krajského úřadu, který pořádání studentských voleb nedoporučil. Právě kraj je totiž zřizovatelem středních škol. Od akce se distancovalo také ministerstvo školství.

Nikdo z oslovených představitelů škol ale nepotvrdil, že by se rozhodli právě na základě zmíněného dopisu. Pouze zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy v Čáslavi Věra Szabová přiznala, že apel kraje by zřejmě měl na rozhodování školy vliv. „Rozhodnutí padlo dříve. Když ale potom přišel tento dopis, byli jsme rádi, že jsme se takto rozhodli,“ uvedla.

To podle zástupkyně ředitele kutnohorského gymnázia Dany Vepřkové byl důvodem fakt, že s impulzem ke konání voleb nepřišli sami studenti. „Pokud by se studenti chtěli zúčastnit, tak by od nich měl vzejít nějaký impuls. Kdyby chtěli, určitě by přišli, abychom to zaštítili. Ale oni nepřišli,“ konstatovala. „Ne že by neměli zájem, ale nevyvinuli aktivitu,“ dodala.

„Ani nevím, že to nedoporučoval hejtman. My jsme se poradili a usoudili jsme, že to není to nejlepší řešení a s krajem jsme nic nekonzultovali,“ odmítla jakékoli „tlaky“ z kraje ředitelka Církevního gymnázia svaté Voršily Stanislava Lisková.

Zástupce ředitele kutnohorské průmyslovky Zbyněk Vála si myslí, že politika do školy prostě nepatří. „My jsme apolitická škola,“ řekl.

Studentské volby nevyhlásil ředitel ani na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi.

Student čtvrtého ročníku kutnohorské průmyslovky Štěpán Vrána by studentské volby uvítal. Jak řekl, bylo by zajímavé zjistit názory studentů. "Pro mě osobně už to ale není tak důležité, protože volební právo mám a můžu jít ke skutečným volbám," dodal.