Leden

Také na Kutnohorsku byla začátkem roku ideální příležitost pro výměnu řidičského průkazu, povinnou ze zákona o pozemních komunikacích. V prvních týdnech roku bylo podáno tak malé množství žádostí, že řádné výměny probíhaly ve lhůtách pro zkrácené vydávání.

Ačkoliv by se podle teplého počasí dalo říct, že podzim přešel plynule v jaro, školy v regionu i přes absenci sněhové pokrývky na horách své pravidelné lyžařské kurzy nerušily.

Nový služební zákon trápil nejednoho policistu také na Kutnohorsku. Finanční částka, která se objevila na prvních výplatních páskách za leden, se ve většině případů „pohnula“ směrem dolů.

Těžba dřeva v regionu kolabovala. Kvůli zrušení smluv mezi Lesy České republiky a těžebními společnostmi se zhruba v polovině lesů přestalo těžit.

Hygienik pohrozil zavřením družiny při Základní škole Kremnická v Kutné Hoře. Škola neměla dostatečné množství peněz na opravu budovy, a tak hrozilo, že děti nebudou mít po škole kam jít.

Městys Kácov se rozhodl prodat část svého majetku, aby zaplatil dluh, který vznikl před lety kvůli sporu o výstavbu místní čističky odpadních vod. Kvůli umoření dluhu se měly prodat městské lesy.

Na tom, že teplé zimní počasí nemusí pro úrodu znamenat žádnou velkou pohromu, se shodovali zemědělci v regionu. Zároveň ale unisono opakovali: „Hlavně, aby teď nepřišly mrazy!“

Velmi nezodpovědně se k cestujícím v Kutné Hoře zachoval devětačtyřicetiletý Petr Houska z Milevska, když v opilosti usedl za volant autobusu městské hromadné dopravy. Později si za tento čin vysloužil podmíněný trest odnětí svobody.

Únor

Špatný stav hlavní komunikace v kutnohorské měst〜ské části Malín ztrpčoval život lidem, kteří zde mají své domovy. Šestadvacet domácnosti se připojilo k petici za zlepšení tohoto stavu.

Co nejrychleji začít s opravou kácovského zámku chtěla místní radnice. Proto se v jeho areálu uskutečnilo setkání zástupců majitele zámku, Lesů České republiky, památkářů, vedení městyse a dalších odborníků přes opravu historických objektů.

Zájem o zájezdy na hory byl malý. Lidé stáli spíše o cesty do teplých krajin. „V kurzu“ byly například Egypt, Spojené Arabské Emiráty, Kypr či Kanárské ostrovy.

Zajímavý projekt odstartovala kutnohorská městská policie spolu s Okresním ředitelstvím policie České republiky v Kutné Hoře. Zahájily systém besed s dětmi. Cílem má být zvýšení bezpečí dětí.

Jedenasedmdesát lidí z Kutnohorska údajně napálila sedmapadesátiletá Marta Trousilová z Kutné Hory. Od října 2003 do ledna 2005 z nich postupně vylákala desetitisíce korun. K únorovému soudu, který měl její činnost „vyhodnotit“, však nedorazila.

Bezpečný chodník podél výpadovky na Církvici postrádali obyvatelé kutnohorské části Karlov. Městskému rozpočtu se ale na novou cestu nedostávalo peněz.

Březen

Při podávání přihlášek na střední školu projevila většina žáků základních škol zájem o studium na gymnáziích. Jen minimum mladých stojí o vzdělávání na učilištích.

Knihovna v Uhlířských Janovicích nabídla přespolním školákům zázemí. Výpůj〜ční doba se proto posunula v pondělí na 7.00 a ve středu na 7.30 hodin.

Jako jednorázovou akci ze strany rodiče označil okresní policejní mluvčí Daniel Votroubek počínání třicetiletého muže ze Zruče nad Sázavou, který způsobil několika údery vařečkou své nezletilé Kristýnce podlitinu na pravém stehně.

Vedení kutnohorské policie si údajně nepřálo, aby jejich podřízení odjeli do Prahy na protestní akci proti novému služebnímu zákonu. Představitelé okresního ředitelství to však odmítli.

Nebezpečný oxid uhličitý ohrožoval nad ránem čtyřčlen〜nou rodinu Nekvindových v obytném domě v kutnohorské ulici v Mišpulkách. Jenom zázrakem nikdo nepřišel o život.

Zastupitelé Podvek se postavili proti otevření kamenolomu v blízkosti obce. Devět z nich vetovalo návrh záměru společnosti Silnice Čáslav.

Další podivný cizinec uvízl v policejních sítích v Čáslavi. Zásahová jednotka zatkla Tunisana podezřelého z milionových podvodů.

Duben

Nevinná hra na vojáky v Ovčárech u Nových Dvorů se změnila v tragédii. Na smrti čtyřletého romského chlapce se podílel třináctiletý hoch.

Soudní kauzu, kdy pes Jaroslavy Maturové napadl jedenáctiletou dívku Kateřinu Novotnou, krajský soud postoupil k projednání přestupkové komisi Městského úřadu Kutná Hora.

Nespokojeni jsou někteří občané Olšan se starostou Kluků. Důvodem bylo pokácení zdravých stromů.

Ministryně školství Dana Kuchtová navštívila Kutnou Horu a tragický stavební stav družiny při Základní škole Žižkov jí vyrazil dech. Doslova řekla: „Je to hrozné.“

Sedlecká pouť v Kutné Hoře měla krvavou dohru. Lékaři z pražské nemocnice bojovali o život muže z Kolínska. Trojice mladíků ho brutálně napadla.

V obci Borek na Čáslavsku se narodilo čtyřnohé kuře, které dostalo název Rychlonožka.

Květen

Den otevřených dveří se uskutečnil na čáslavském letišti. Leteckou základnu nav〜štívilo pětatřicet až čtyřicet tisíc návštěvníků.

Přestože měla kutnohorská plovárna otevřít 26. května, návštěvníci si museli na otevření moderní plovárny počkat. Vzorky vody nebyly v pořádku.

Pod Vlašským dvorem bojovaly kapely o účast na srpnovém SázavaFestu v Kácově.

Červen

Velkolepé oslavy příjezdu krále Václava IV. se uskutečnily v Kutné Hoře v rámci Královského stříbření, které se již stalo tradicí.

K slavnostnímu předání funkce velitele 21. taktické základny se uskutečnilo na chotusickém vojenském letišti. Jiří Verner po šestiletém působení předal svou funkci Petru Mikulenkovi.

Mladí amatérští herci se v rámci projektu TeenDramec představili v Tylově divadle s premiérou komedie Hvězdy z děcáku.

Na mistrovství České republiky twirlingových a mažoretkových skupin v Podě〜bradech získala čáslavská skupina Avanti třetí místo a titul II. vicemistr České republiky.

Ve třetí olympiádě dětí a mládeže, která se uskutečnila v Ústí nad Labem, velmi dobře uspěla studentka kvinty čáslavského gymnázia Kateřina Nevolová. V celostátní konkurenci získala první místo v disciplíně Počítačové soutěže.

Červenec

Z pohledu možného teroristického útoku stojí obec Chotusice jistě za povšimnutí. V její těsné blízkosti již existuje vojenské letiště, ale v červnu roku 2008 tam přibude ještě muniční sklad, jehož výstavba spolyká přes sto milionů korun.

V průměru o čtrnáct dnů dříve než vloni začaly na Kutnohorsku žně. Sklizeň obilovin uspíšilo velmi teplé počasí, které však s sebou přineslo i velké sucho.

Nešťastná událost otřásla Starým Samechovem. Osmapadesátiletý muž tam proti sobě obrátil hlaveň jateční pistole a zmáčkl spoušť. Sebevražedné sklony dané osoby potvrdil dopis na rozloučenou.

Skvělého úspěchu dosáhla obec Vlkaneč v krajském kole soutěže Vesnice roku 2007. Za spolupráci se zemědělskými subjekty obdržela Oranžovou stuhu.

Poselství pro příští generace uložili do měděného tubusu na vrcholu zámecké věže zástupci zručské radnice. K tiskopisu podepsanému starostou Martinem Hujerem přibyly pohlednice a drobné mince.

Život čtyřleté Kristýnky vyhasl v lese u Lipiny. Kláda, která se uvolnila ze skládky vytěženého dřeva, rozmačkala dívce břicho, hrudník a těžce poranila hlavu.

Vyučování na Základní škole v Uhlířských Janovicích absolvuje jedenáctiletý Josef Navrátil, který byl jedním z hlavních protagonistů zábavné televizní soutěže Jsi chytřejší než páťák? Mihl se také ve filmu Jak se krotí krokodýli či v seriálu Ordinace v růžové zahradě.

O drahý osobní automobil přišel Holanďan, který si do Kutné Hory přijel prohlédnout kostnici. Zatímco se kochal unikátními útvary z lidských skeletů, zloděj ho připravil luxusní vůz Audi A6 v hodnotě necelých 5,5 milionu korun.

Zručské radnici nevyšel záměr prodeje pozemku pro výstavbu druhého supermarketu ve městě. Obchodní řetězce neměly o investici zájem, a tak se do příjmové složky rozpočtu nemohla započítat zastupiteli plánovaná částka ve výši 4,2 milionu korun.

Z polí v regionu se vytratila cukrová řepa. Díky kompenzacím za ukončení jejího pěstování se zemědělcům vyplatily plochy s „bílým zlatem“ zrušit. Někteří však cukrovku nezavrhli a poskytli ji za účelem výroby biolihu.

Správně zvolená čtyřmístná číselná kombinace dopomohla Jaromíru Procházkovi ze Zruče nad Sázavou k výhře vozu značky Škoda Fabia v tipovacím klání u příležitostí roadshow Den s Deníkem.

Srpen

Nad očekávání dobře dopadl sedmý ročník hudebního setkání s názvem O2 Sázavafest. Nový areál v Kácově prokázal schopnost kapacitně pojmout rekordní počet posluchačů, vždyť se jich tam za pět dnů bez větších problémů vystřídalo přes patnáct tisíc. Navzdory nepříznivé předpovědi vyšlo i počasí a přispělo ke skvělé atmosféře.

Zručský zámek se po letech vrátil mezi skvosty Posázaví. První etapa nákladné rekonstrukce pamětihodnosti vyšperkovala především věž.

Letní sucho způsobilo nesnáze rybářům. Ti se potýkali s nízkou hladinou a vysokou teplotou vody v rybnících, s čímž souvisely i problémy s okysličováním vody. To uškodilo rybám a naopak prospělo nežádoucímu rozvoji řas a sinic.

Patnáctimilionová dotace z ministerstva pro místní rozvoj napomohla výstavbě moderního přechodu přes řeku ve Zruči nad Sázavou. Lávka u místního stadionu několikrát odolala velké vodě, ale na sílu bagru už nestačila.

Opilého poslance a kolínského radního Ondřeje Plašila přistihla za volantem silniční policejní kontrola. Stalo se tak nedaleko jeho chaty u Kutné Hory. Politik se k celé záležitosti postavil čelem, zachoval se jako chlap a nebránil se ani možnosti, že by byl kolegy ze sněmovny zbaven imunity.

Novou filmovou pohádku Nejkrásnější hádanka natáčel režisér Zdeněk Troška na zámku ve Žlebech. Premiéra je plánovaná na 28. února 2008 a těšit se na ni mohou především komparsisté z Kutnohorska, kteří dostali příležitost si zahrát.

Hodně bláznivý kousek předvedl na chotusickém vojenském letišti jednatřicetiletý řidič kamionu. S více než dvěma promile alkoholu v dechu usedl za volant, přerazil závoru na bráně a jezdil po přistávací dráze pro armádní stíhačky.

Září

Dva měsíce prázdnin utekly jako voda. Do lavic v šestadvaceti vzdělávacích zařízeních na Kutnohorsku poprvé usedlo téměř 620 prvňáčků.

Sto osmdesát stříbrných mincí objevili archeologové v rámci statického průzkumu rekonstruovaného kostela sva〜tého Jana Křtitele v Malíně. Vzácný nález pomohl doložit stáří kostelní věže.

Bohatý program nabídly Pivovarské slavnosti v Kutné Hoře. Obdiv přihlížejících návštěvníků sklidila hlavně Aňa, která porazila všechny muže v držení tupláku piva na čas.

Dvouletý chlapec se v kutnohorské ubytovně popálil olejem z rozžhavené pánve. Utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně, přičemž měl zasaženo patnáct procent těla, především obličej, hrudník a ruce.

Dva podmíněné tresty zatím vynesl okresní soud ve věci profesionálních vojáků, kteří byli v lednu zadrženi přímo na chotusickém armádním letišti kvůli podezření z konzumace a šíření měkkých i tvrdých drog a možnému napojení na rozsáhlý zločinecký gang.

Dětské hrátky na silnici se vymstily dvěma chlapcům z Vlastějovic, kteří na skateboardu vjeli přímo pod kola projíždějícího osobního automobilu. Oba mladíci skončili s vážnými zraněními v péči lékařů.

Nábor dětí do zručského oddílu kopané podpořil svou účastí a zhruba hodinovou ukázkou modelového tréninku minižákovského družstva Pavel Řehák, asistent trenéra SK Slavia Praha.

K dopravní nehodě, v níž figurovali dva politici, došlo u Damírova, kde starostka Zbýšova Květa Němcová porazila autem exsenátora a vysoce postaveného úředníka z ministerstva vnitra Vladimíra Zemana. Ten o pár dnů později přišel kvůli komplikované zlomenině o levou nohu.

Zákeřný útok na herce málem zrušil reprízu hry Hvězdy z děcáku. Mladému amatérskému herci Tomáši Tučkovi zkazil představení útok opilých mladíků, ke kterému došlo u bočního vchodu Tylova divadla v Kutné Hoře.

K tragické události došlo na železničním přejezdu ve Žlebech. Při srážce s vlakem zahynul místní sedmasedmdesátiletý řidič vozidla Škoda 100. Podle očitých svědků šofér nejprve přejel kolejiště a ve chvíli, kdy právě projížděl vlak, zacouval zpět.

Derniéru devátého ročníku Kutnohorské hasičské ligy vyšperkoval rekordní čas mužstva ze Zibohlav. Celkový vítěz soutěže zvládl požární útok na fotbalovém hřišti v Nových Dvorech ve skvělém čase 22,65 sekund.

Říjen

Základní škola v Kácově se potýká s nedostatkem žáků. Obec se snaží nalákat další děti.

Novým ředitelem kutnohorského pivovaru se stal Jan Hejra, který zároveň zůstal na pozici sládka.

V kutnohorské čtvrti Malín na silnici první třídy byl nainstalován stabilní radar s kamerou. Obyvatelé této části si často stěžovali na překračování rychlosti. Zastupitelé definitivně rozhodli o prodeji společnosti Nemocnice Kutná Hora pražské firmě Medistyl Pharma.

Trestní stíhání vraha pětiletého Kristiána z Ovčár bylo odloženo kvůli nízkému věku podezřelého.

Miss Kutnohorska 2007 se stala Barbora Úlehlová.

Z Kutné Hory zmizí osm〜a〜třicet pískovišť. Byla ve špatném stavu a město nemá na jejich renovaci a údržbu podle evropských norem.

Ovčáry a Neškaredice navštívila ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková a přislíbila městu pomoc koordinátora pro romskou otázku.

Listopad

Provozu kutnohorské ne〜mocnice se ujal soukromník. Od města si pronajal movitý a nemovitý majetek.

Krajský soud potvrdil roz〜sudek tři roky vězení pro dva agresory, kteří na Sedlecké pouti těžce zranili muže.

Agresivní pacient se vrhl na lékaře záchranné služby, který musel použít pepřový sprej.

V Kutné Hoře by mohla vzniknout další průmyslová zóna u čističky odpadních vod. Vedení města bude jednat o odkoupení pozemků.

Z čáslavského zlatnictví v noci neznámý pachatel odnesl šperky a hotovost v hodnotě přes dva a půl milionu korun.

Jednatel teplárenské společnosti KH Tebis Vladimír Gajdoš čelí obvinění porušení povinností při správě cizího majetku.

Oprava hlavní tepny v centru Kutné Hory paralyzovala dopravu na několik dní.

V Kněži oslavila třiatřicátiny korela Karel. Letitý opeřenec umí dokonce mluvit.

V prvním on-line rozhovoru Deníku se objevila Barbora Úlehlová, Miss Kutnohorska 2007.

Šest vykradených domů si připsal neznámý lotr v ulicích Čáslavi za jeden víkend.

K zániku dovede kutnohorský záchranný prapor nový velitel Otakar Fiala. Prapor se stal obětí úspor v armádě.

Prosinec

Kutnohorská country kapela Brzdaři oslavila pětatřicet let.

K celostátní stávce učitelů za lepší platové podmínky se připojilo dvacet škol z regionu.

Při cestě do práce zemřel na následky náhlých zdravotních komplikací svářeč z ČKD.

Miss Kolínska 2007 vyhrála Veronika Bendová z Čáslavi.

Ze státního rozpočtu půjdou do Kutné Hory čtyři miliony korun na opravu technologie zimního stadionu a další etapu rekonstrukce chrámu svaté Barbory.

Hřbitov U Svaté Trojice se stal jedním z exteriérů nového psychologického filmu Filipa Renče.

Rozpočet Kutné Hory počítá s investicemi 73 milionů korun. Čáslavská kasa si díky nárůstu počtu obyvatel přijde na vyšší částku na příští rok.

Válka drogerií Teta versus Martina zasáhla i Čáslav. Před provozovnou hlídkovali několik dnů bodyguardi.